شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰
بازدید: 269

تاثیر مواد معدنی و ویتامین‌ها در دوران بارداری

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، اگر باردار هستید حتما از اهمیت رژیم غذایی سالم و مصرف ویتامین کافی، اسید فولیک و آهن و B ۱۲ خبر دارید اما گاهی آنچه نباید انجام دهید خیلی هم واضح نیست.

درباره آسیب‌های مصرف دخانیات برای مادر و بچه شکی نیست. درباره الکل هم هیچ میزان امن مصرف الکلی برای مادران باردار و سلامتی نوزاد تعریف نشده و حتی مصرف میزان اندکی الکل خطر سقط جنین و زایمان جنین مرده یا ناقص را افزایش می‌دهد و رشد مغزی جنین را متاثر می‌کند.

کافئین بر ضربان قلب نوزاد اثر می‌گذارد و ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهد. البته پزشک شما ممکن است تا ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز را تائید کند که معادل دو فنجان قهوه صاف شده یا چهار فنجان چای صاف شده است. در مورد دمنوش‌ها و چای‌های سبز از این هم بیشتر احتیاط کنید چراکه هنوز تحقیقات کافی انجام نشده که نشان دهد مصرف چه دمنوش‌هایی در دوران بارداری بی‌خطر است.

رژیم غذایی سالم داشته باشید اما از این چند مخاطره رایج هم پرهیز کنید:

  • همه میوه‌ها و سبزیجات خام را پیش از خوردن یا حتی پختن به خوبی بشویید.
  • از همه انواع جوانه‌های خام مثل ماش و لوبیا به خاطر باکتری‌های بیماری‌زا پرهیز کنید و در صورت نیاز حتما آنها را بپزید.
  • خودتان را در معرض جیوه موجود در گوشت ماهی قرار ندهید یا آن را محدود کنید. سالمون، تن ماهی و میگو بخورید اما نه بیشتر از یک کیلوگرم در هفته. از همه انواع گوشت شمشیرماهی، ماهی خال‌خالی شاهی و کوسه پرهیز کنید.
  • از مصرف هر گونه کالباس، گوشت و ماهی نپخته و پنیر غیرپاستوریزه خودداری کنید. همه آنها خطر ابتلا به لیستریا دارند.

فشار خون بالا یکی از مشکلات رایج در دوران بارداری است. در وضعیت بارداری فشار خون بیشتر از ۱۴ روی ۹ به معنای وضعیت اورژانسی است که می‌تواند کارکرد مغز را مختل کند و به بیهوشی یا کما منجر شود. بروز چنین وضعیتی ممکن است به بیماری‌های قلبی در آینده بیانجامد بنابراین نرمش‌ها و دیگر اقدامات لازم برای حفظ سلامتی عمومی را فراموش نکنید. (مهر)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of