به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، هر وقت سازمان جهانی بهداشت و به طور کلی سازمان ملل متحد درباره موضوعی روز جهانی اعلام می‌کند اولین چیزی که شاید به ذهن‌ها متبادر شود این است که حتما آن موضوع خیلی مهم است. در واقع همین طور است. آسم و آلرژی هم آن قدر مهم است که روزی را برای آن در جهان پیش بینی کرده اند به این امید که سطح آگاهی جهانیان به این بیماری افزایش یابد.

آسم به تعریفی ساده، یک بیماری التهابی رایج مزمن مجاری هوایی است. اینکه این بیماری چرا آن قدر مهم است که یک روز را به نام آن نامگذاری کرده اند شاید به این علت باشد که آسم و آلرژی از بیماری‌های مهم مزمن ریوی به شمار می‌آید و بیماری‌های مزمن ریوی نیز از انواع بیماری‌های غیر واگیر محسوب می‌شود و مهمتر از همه اینکه در زمان حاضر ۶۰ درصد مرگ‌ها بر اثر بیماری‌های غیر واگیر رخ می‌دهد که چهار تای این بیماری‌ها مهمتر از همه است و جان خیلی‌ها را در این دنیا گرفته است و در این میان نام بیماری‌های مزمن ریوی جزو چهار بیماری غیرواگیری است که اهمیت بیشتری دارد.

افشین استوار، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت روز جهانی آسم و آلرژی می‌گوید: بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها، دیابت و بیماری‌های مزمن ریوی به ترتیب مهمترین بیماری‌های غیرواگیری به شمار می‌آید که بسیاری از مرگ‌ها را سبب می‌شود.

استوار می‌افزاید: آسم و بیماری انسداد مزمن ریوی یا COPD در زمره مهمترین بیماری‌های مزمن ریوی است.

مساله فقط این نیست که کدام بیماری در زمره مهمترین‌ها در نوع خود است بلکه آنچه که یک بیماری از جمله آسم را مهمتر جلوه می‌دهد شمار مبتلایان بالا و شمار جان‌هایی است که می‌گیرد.

به گفته استوار، هر سال چهار میلیون تن از مردم جهان به دلیل آسم و انسداد مزمن ریوی جان خود را از دست می‌دهند و پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ صد میلیون بیمار مبتلا به آسم دیگر به شمار بیماران مبتلا اضافه شوند.

شمار بیماران مبتلا به آسم در دنیا

استوار درباره شمار بیماران فعلی مبتلا به آسم در دنیا، عدد ۳۳۰ میلیون بیمار را بیان می‌کند و اینکه تا سال ۲۰۳۰ یکصد میلیون بیمار دیگر نیز به این رقم اضافه می‌شود.

یک پیش بینی دیگر نیز نگران کننده تر است و آن اینکه اگر بیماری‌های مزمن ریوی در زمان حاضر در مقام چهارم بیماری‌های غیر واگیر خطرناک به شمار می‌آید، به گفته این مقام مسئول در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ممکن است تا سال ۲۰۳۰ مقام چهارمی‌بیماری‌های مزمن ریوی به مقام سومی‌ارتقا یابد و به همین علت است که اهمیت آسم و آلرژی در این برهه از زمان بیش از پیش احساس می‌شود.

این به این معناست که در زمان حاضر دیابت سومین و بیماری‌های مزمن ریوی چهارمین بیماری غیر واگیری خطرناک کشنده در جهان است و اگر تدابیر پیشگیرانه اندیشیده نشود احتمالا آسم جای دیابت را می‌گیرد و به مقام سومی‌نایل می‌شود.

۹ درصد افراد بالغ کشورمان آسم دارند

اگر ۳۳۰ میلیون نفر در دنیا به آسم مبتلا هستند، میزان شیوع آن در کشورمان، ایران چقدر است؟

دکتر استوار، ابتدا به جمعیت بالغ اشاره می‌کند و می‌گوید: بر اساس یک پیمایش در وزارت بهداشت طی سال‌های ۹۳ و ۹۴ (نیمه دوم سال ۹۳ و نیمه اول ۹۴) حدود ۹ درصد بالغین کشور و حدود ۱۱ درصد کودکان و نوجوانان ، آسم دارند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت اضافه می‌کند: بر اساس مطالعه دیگری در تهران در خصوص COPD (بیماری انسداد مزمن ریوی) ۶ تا هفت درصد جمعیت این منطقه به این بیماری مبتلا هستند.

 عوامل آسم و آلرژی

هر چند ممکن است فردی به علل ژنتیکی به آسم و آلرژی مبتلا شود اما مهمترین علل بروز این بیماری آلودگی هوا و مصرف دخانیات است دو علتی که می‌توان آن را کنترل و پیشگیری کرد.

استوار، زمینه‌های ژنتیکی را تایید می‌کند اما تاکید آن روی عوامل خطر دیگری از جمله آلودگی هوا و مصرف دخانیات است که شیوع این بیماری در کسانی که دخانیات مصرف می‌کنند و یا در معرض آلودگی هوا هستند بیشتر است.

وی خاطرنشان می‌کند: آلودگی هوا و مصرف دخانیات از عواملی است که می‌توان در آنها مداخله و کنترل کرد؛ به عنوان مثال، رفع آلودگی هوا در زمان حاضر هم مطالبه مردم و هم دغدغه مسئولان امر است.

وی اظهار می‌کند: کسی که آسم دارد باید از هر آنچه که باعث بدتر شدن وضعیت جسمانی اش شود، پرهیز کند که دوری از هوای آلوده یکی از آنهاست اما ترک مکان سکونت که دارای هوای آلوده است ممکن است برای همه میسر نباشد و باید برای رفع این آلودگی فکری شود.

علایم آسم

استوار، سرفه مزمن، تنگی نفس و خس خس ریه‌ها را از علایم مهم ابتلا به آسم می‌داند که اگر کسی این علایم را داشت باید به ابتلای خود به بیماری آسم مشکوک شود و به پزشک مراجعه کند.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آیا هر سرفه مزمنی علامت آسم است یا خیر، این گونه پاسخ می‌دهد: این مساله را باید پزشک متخصص بر اساس ارزیابی از بیمارش عنوان کند اما به طور کلی اگر علایم یاد شده به مدت سه ماه یا ۱۲ هفته ادامه یابد احتمال ابتلا به آسم بیشتر است.

آسم قابل کنترل و درمان است

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیر واگیر وزارت بهداشت، آسم را قابل کنترل و درمان بیان کرد و اینکه از نظر دارویی نیز کشور مشکلی ندارد و داروها در دسترس است.

وی همچنین تاکید می‌کند که وزارت بهداشت در راستای پیشگیری از بروز آسم و کنترل آن از هیچ تلاشی فروگذار نیست تا بروز عوارض آسم در سنین بالاتر پیشگیری کند.

استوار، دوباره تاکید می‌کند که ۶۰ درصد مرگ‌ها به طور کلی بر اثر بیماری‌های غیر واگیر رخ می‌دهد و این، مهمترین چالش پیش روز کشورهاست چرا که بیماری‌های غیر واگیر هم به توسعه ربط دارد و هم توسعه هر کشوری را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.(ایرنا)