به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، اضطراب می‌تواند روی دستگاه گوارش ما و باکتری‌های ساکن آن، اثر منفی بگذارد و بنابه گفته محققان، اضطراب به اندازه رژیم غذایی پرچرب روی باکتری‌های روده اثر مخربی دارد. همچنین کاهش جمعیت این باکتری‌ها موجب افزایش اضطراب در افراد می شود. محققان ایرلندی در تحقیقات روی موش‌های آزمایشگاهی به این نتیجه رسیدند که وقتی رژیم غذایی فردی سرشار از فیبر باشد، باکتری‌های روده را تشویق به تولید اسیدهای چرب زنجیره کوتاه می‌کند. از آنجایی‌که این اسیدها منبع اصلی انرژی در بدن هستند، موجب سلامت کلی بدن و همچنین ذهن فرد می‌شوند. سلامت ذهنی هم به نوبه خود، اختلال‌های افسردگی و اضطراب را از بین می‌برد.

میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل به طور طبیعی حاوی فیبر فراوان هستند و هرچه مصرف آنها در بدن بیشتر شود، جمعیت باکتری‌های روده و در نتیجه مقدار اسیدهای چرب زنجیره کوتاه بدن نیز افزایش می‌یابد. در واقع این اسیدهای چرب، مدافعان طبیعی روده هستند و در برابر اضطراب مقاومت می‌کنند.

به گزارش طبنا، محققان امیدوارند در آینده‌ای نه چندان دور، هنگام معالجه افراد مبتلا به اختلال‌های ذهنی مانند اضطراب و نگرانی کنترل‌نشده،‌ بهبود جمعیت باکتری‌های روده، بیش از هر چیزی مورد توجه درمانگران قرار بگیرد.

مترجم:‌ نادیا زکالوند