به گزارش طبنا ( خبرگزاری سلامت) از دیلی میل، بوی خوش غذاهای خوشمزه، یکی از لذت‌های زندگی است، به ویژه زمانی که گرسنه هستیم. اما بوی غذا می‌تواند تاثیر خاصی روی بدن‌مان داشته باشد؟

در یکسری از تحقیقات که توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است، مشخص شده که بوی غذا باعث چاقی برخی از افراد می‌شود. البته نه به دلیل اینکه آنها را به خوردن غذای بیشتر تشویق می‌کند، بلکه موجب تغییرات فیزیولوژی چاق کننده‌ای در بدن‌شان می‌شود.

این محققان در آزمایشگاه به سه گروه از موش‌های چاق، یک نوع رژیم غذایی پرکالری دادند و به بررسی وزن و سرعت سوخت و ساز بدن شان پرداختند. سپس با دستکاری ژن های یک گروه از موش‌ها، حس بویایی آنها را متوقف کردند. حس بویایی گروه دیگر از موش ها به همان حالت عادی باقی ماند و حس بویایی گروه سوم را افزایش دادند. در پایان تحقیق، موش‌هایی که حس بویایی طبیعی داشتند، دچار اضافه وزن شدند و موش‌های گروه سوم که حس بویایی شان قوی‌تر شده بود، بیش از این گروه چاق شدند. اما موش‌هایی که فاقد حس بویایی بودند، نه تنها چاق نشده ، بلکه دچار کاهش وزن نیز شدند.

بنابه گفته این محققان بین سیستم بویایی و آن نواحی از مغز، مانند هیپوتالاموس، که سوخت و ساز بدن را تنظیم می‌کند، ارتباطی وجود دارد (که هنوز کاملا شناخته شده نیست) و می‌تواند سوخت و ساز بدن‌مان را کنترل کند.

به گزارش طبنا، خبر بدتر اینکه افرادی که به بوی غذاها بیش از دیگران حساس هستند، بیش از بقیه افراد دچار اضافه وزن بر اثر استشمام غذاها می‌شوند. در واقع صرفا استشمام بوی یک تکه شکلات خوشمزه هم می‌تواند همان اثر خوردن شکلات را داشته باشد! بنابراین اگر می‌خواهید لاغر شوید، تاجایی که می‌توانید از بوی خوراکی‌های خوشمزه نیز دوری کنید.

مترجم: نادیا زکالوند