به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)؛ رضا اردکانیان در حاشیه آیین افتتاح واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی کاسپین در غرب استان مازندران اظهار داشت: برنامه گسترده ای برای تامین برق مورد نیاز پیک سال ۹۸ تدوین شده و نیازها و اولویت‌ها به هیئت دولت ارسال شده است.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته مجموعه وزارت نیرو در تلاش است تا پیش از پیک برق سال ۹۸ بالا بر ۲۵ واحد جدید نیروگاهی را به مجموع ظرفیت قریب به ۵۰۰۰ مگاوات وارد مدار کند.

وی ادامه داد: در کل باید گفت که برنامه وزارت نیرو برای پیک سال ۹۸ این است که ۵۰ درصد از توان و ظرفیت خود را روی موضوع تولید متمرکز کنیم که یکی از برنامه‌های در این راستا به مدار آوردن واحدهای جدید نیروگاهی تبیین شده است.

اردکانیان با بیان اینکه یکی دیگر از برنامه‌های وزارت نیرو این است که معادل این میزان را در حوزه مدیریت مصرف دنبال کنیم، گفت: گرچه مدیریت مصرف به پیچیدگی ساخت یک نیروگاه نیست اما مجموعه اقدامات انجام شده در این حوزه می‌تواند تا چهار هزار مگاوات را برای ما به عنوان معادل ظرفیت ایجاد کند.

وی با بیان اینکه اصلاح برخی از تجهیزات مصرفی همچون کولرها، تغییر حدود ۱۵ میلیون لامپ پرمصرف در سطح کشور به ویژه سازمان‌های دولتی، تغییرات ساعات کار ادارات و توافق با صنایع بزرگ برای تغییر زمان تولید می‌تواند در این حوزه بسیار کمک‌رسان باشد، گفت: برای تغییر زمان تولید صنایع لازم است که با بخش تولید هماهنگی‌های لازم صورت گیرد تا این بخش دچار مشکل نشود.

اردکانیان برنامه‌ریزی برای برق مصرفی چاه‌های کشاورزی و مهمتر از آن تشویق پرمصرف‌ها برای قرار گرفتن در جایگاه خوش‌مصرف‌ها را یکی دیگر از اهداف وزارت نیرو عنوان و اظهار کرد: درخصوص پرمصرف‌ها تصمیمات متعددی را گرفته‌ایم تا جایی که اگر لازم باشد تا تشویق برای پرمصرف‌ها عملی شود قطعا تعرفه آنها را تغییر خواهیم داد.

وی درخصوص برنامه وزارت نیرو برای پرداخت بدهی‌های خود اذعان داشت: راهکارهای متعددی را برای این مساله در نظر گرفته‌ایم که یکی از این راهکارها مکانیزم تبصره بودجه سال ۹۷ است که این امکان را برای تهاتر مطالبات و رد دیون فراهم می‌کند به‌گونه‌ای که در انجام فعالیت پیمانکاران و طلبکاران صنعت برق گشایش ایجاد شود.

وی افزود: علاوه بر این سعی خواهیم کرد که علاوه بر استفاده از مکانیزم‌های موجود در بودجه از دولت نیز برای پرداخت مطالبات کمک بخواهیم و امیدواریم که در پرداخت مطالبات امسال و سال آینده عملکرد بهتری را داشته باشیم.

وزیر نیرو تبدیل ایران به‌هاب انرژی منطقه را از برنامه‌های مهم و در جریان وزارت نیرو اعلام کرد و گفت: در حال حاضر با کشورهای همسایه از جمله پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، ارمنستان، ترکیه و عراق خطوط ارتباطی و تبادل انرژی داریم.