به گزارش خبرنگار طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر علی فرجی در نشست خبری که در سازمان تداکات پزشکی هلال احمر برگزار شد با بیان اینکه تولید نمونه‌های اولیه آنژیوکت انجام شده است و پیش‌بینی می‌کنیم در سال ۹۸، تعداد ۶ میلیون آنژیوکت را تولید و در بازار داخلی کشور عرضه کنیم، افزود: تولید سرنگ و صافی دیالیز نیز در شرایط خوبی قرار دارد.

فرجی با اشاره به اینکه کمبودی در زمینه دارو نداریم، عنوان کرد: تنها کمبود موجود به دلیل اقلام معدودی است که همیشه وجود داشته لذا نگرانی در این زمینه وجود ندارد همچنین ذخیره مناسب دارویی فراهم شده و در حال توسعه انبارها هستیم تا بتوانیم این ذخایر را افرایش دهیم و برای تعطیلات نوروز و دو ماهه ابتدای سال آینده با این ذخیره مشکلی نخواهیم داشت.

فرجی با اشاره به اینکه هلال‌احمر ۳۳ داروخانه در کل کشور دارد که در ایام تعطیل فعال است و داروهای مختلف از جمله داروهای بیماران خاص را ارائه می‌کنند، افزود: ساعات کار داروخانه‌های هلال‌احمر در تعطیلات رسمی به این صورت است که داروخانه مرکزی هلال‌احمر از هشت صبح تا یک بعدازظهر و داروخانه تهرانپارس فعالیتی ندارد و در تعطیلات غیررسمی داروخانه مرکزی و شماره دوی تهرانپارس از ۷:۳۰ تا یک بعدازظهر و سایر داروخانه‌ها از ۷:۳۰ صبح تا ۱۶:۳۰ بعدازظهر مشغول خدمت‌رسانی به مردم هستند.

وی با بیان اینکه سازمان تدارکات پزشکی سه داروخانه مرکزی، تهرانپارس و جزیره کیش دارد، گفت: حدود ۶۰ میلیارد تومان ذخیره دارویی برای ایام نوروز و ماه‌های فروردین و اردیبهشت ۹۸ تأمین شده و در صدد هستیم این میزان را افزایش دهیم.

وی با اشاره به همکاری سازمان غذا و دارو با سازمان تدارکات پزشکی و همراهی شورای عالی جمعیت هلال احمر در تأمین داروهای مورد نیاز کشور، گفت: واردات داروهای مورد نیاز کشور که سازمان غذا و دارو به ما اعلام می‌کند، از طریق شرکت سها کیش وارد می‌شود.

فرجی با اشاره به اختصاص ارز دولتی به داروهای تک نسخه‌ای گفت: هر سال بین ۶ تا ۷ میلیون یورو ارز برای داروهای تک نسخه‌ای که خارج از فهرست دارویی کشور هستند، اختصاص می‌یابد لذا اختصاص ارز دولتی به داروهای تک نسخه‌ای مانع از افزایش قیمت دارو می‌شود.

وی با اشاره به دپوی داروهای مورد نیاز در انبار سازمان تدارکات پزشکی گفت: به‌رغم مشکلاتی که تحریم‌های آمریکا متوجه کشور ما کرده است، اما اجازه نمی‌دهیم که مردم برای تأمین داروهای مورد نیاز خودشان دچار مشکل شوند.

پرونده یاسین رامین

وی درباره با اخرین جزئیات پرونده یاسین رامین اظهار کرد: این پرونده در مرحله صدور رای قرار دارد و اخذ اخرین دفاع صورت گرفته است و منتظر صدور رأی توسط قاضی هستیم همچنین این پرونده در دیوان محاسبات در حال بررسی است.