به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، حسین وطن‌پور در ارتباط با جایگاه رویداد اینوتک سلامت اظهارداشت: این رویداد نقش بسزایی در جهت‌دهی تحقیقات به سوی تحقیقات کاربردی داشته و محرک خوبی برای ارائه ایده توسط نخبگان برای حل مشکلات و حضور در عرصه‌های اقتصادی داخلی و خارجی است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد زیادی ایده‌بازار در کشور برگزار می‌شود، افزود: اولین اقدام در مسیر توسعه فناوری تبلور ایده‌هاست که با تلاش متخصصان و شناسایی مشکلات با ارزش اقتصادی قابل حل می‌شود.

مدیرکل دفتر توسعه و فناوری سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: در این رابطه با سازمان‌های بین‌المللی نیز همکاری مشترک وجود داشته است که ماحصل آن در سال ۹۶ دستیابی به ایده درمان اوتیسم توسط یکی از دانشجویان علوم پزشکی در حوزه سلامت ارائه شد.

وطن‌پور با اشاره به اینکه ایده‌ها پس از انتخاب باید تبدیل به محصول شود، گفت: مراکز رشد در دانشگاه استقرار یافته، اتاق تمیز و آزمایشگاه نیز در اختیار ایده‌پردازان قرار می‌گیرد تا ایده‌هایشان را به محصول تبدیل کنند البته در این مرحله محصول ممکن است استاندارد لازم را نداشته باشد لذا، اینوتک فرصتی است تا محصول در حضور سرمایه‌گذاران و مصرف کنندگان مطرح و اظهارنظر‌های لازم اخذ شود.

وی تأکید کرد: فناوران و محققین ما باید بررسی نمایند که آیا محصولی که ایده بوده و می‌خواهد به فرآورده تبدیل شود آیا در بازار مشتری خواهد داشت یا خیر، گفت: لازم است برای طرح‌های فناوری، طرح توجیه اقتصادی تهیه شود تا پروژه دچار ورشکستگی نشود.

مدیر کل دفتر توسعه و فناوری سلامت وزارت بهداشت در پاسخ به اینکه پیشنهاد شما برای اینکه شرکت‌ها و دانشگاه‌ها از ایده‌ها حمایت کنند، گفت: با تبادل اطلاعات بین همدیگر لازم است هر دو طرف در جهت رفع مشکلات و ایجاد ارزش افزوده اقدام نمایند.

وطن‌پور گفت: در حال حاضر در حوزه برگزاری ایده بازار‌های اینوتک، جشنواره‌ها و فن بازار‌ها پیشگام هستیم و در حوزه سلامت سعی می‌کنیم با همه فناوران و صاحبنظران در وزارت علوم و وزارت بهداشت همکاری داشته باشیم و از آن‌ها استفاده کنیم تا بتوانیم در حوزه فناوری‌های سلامت با دانش روز حرکت کنیم.

وی بیان داشت: موضوعاتی همچون هوش مصنوعی، ژن‌تراپی و مهندسی بافت از جمله مسائلی بوده که تلاش کرده‌ایم با همکاری دانشگاه‌ها، وزارت علوم و وزارت بهداشت اقداماتی انجام دهیم.

مدیر کل دفتر توسعه و فناوری سلامت وزارت بهداشت در پاسخ به اینکه برگزاری رویداد اینوتک چه دستاورد‌هایی به همراه دارد، خاطرنشان کرد: این فرصت خوبی برای اعضای هیأت علمی، شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در مراکز رشد و استارت‌آپ‌ها است تا محصول خود را در مرحله اولیه در معرض قضاوت و داوری سرمایه‌گذاران، متخصصان و اعضای جامعه قرار دهند.

وطن‌پور با اشاره به اینکه رویداد اینوتک سومین دوره برگزاری آن است، گفت: این کنگره در حوزه سلامت بسیار مؤثر بوده و توانسته است در موارد متعددی تولیدات عرضه شده در اینوتک راتا مرحله تجاری سازی به پیش ببرد.

سومین رویداد ملی اینوتک سلامت ۱۳ تا ۱۵ تیر ۹۷ با حضور اساتید، صاحبنظران برجسته و جمعی از دانشجویان و محققان برگزار می‌شود.(میزان)