رئیس انجمن مامایی با اشاره به انجام ۷۳ درصد زایمان‌های طبیعی سال گذشته توسط ماماها گفت: تغییر نام ماما به مراقب سلامت امری معجول، غیر ملموس و غیرعلمی است.

دکتر ناهید خداکرمی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت در ارتباط با روز جهانی ماما گفت: ماماها همیاران و شرکای زندگی هستند چرا که اهمیت ماما در سلامت خانواده و زندگی شخصی افراد می تواند نیازهای پایه ای و اصلی سلامت را تأمین کند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در کشور ما مامایی، حرفه ای ریشه دار است و اولین رشته گروه پزشکی  بوده که تربیت آکادمی داشته و سالهاست که بهترین و ارزان ترین خدمات را به زنان و خانواده ها ارائه می دهد و در ارتقاء شاخص های همچون کاهش مرگ و میرمادر و نوزاد نقش به سزایی دارد.

رئیس انجمن مامایی با اشاره به اینکه طرح تحول نظام سلامت خطر تولد به روش سزارین را کاهش داده است، گفت: در طرح تحول سلامت زایمان طبیعی به عنوان یکی از اهداف مهم در نظر گرفته شده و جامعه مامایی با تمام وجود از این هدف متعالی که باعث رشد ۶ درصدی زایمان طبیعی شده حمایت می کندهمچنین اکنون شاهد تغییراتی برای دسترسی مردم حاشیه شهرها به مراکز بهداشتی هستیم.

خداکرمی گفت: یکی از مشکلات ماماها تغییر دادن نام ماما به مراقب سلامت بوده که مشکلاتی را برای زنان، پایگاه سلامت و مراکز جامع سلامت که انتظار دریافت خدمات از ماما را دارند، ایجاد کرده چرا که نام مراقب سلامت یک نام معجول، غیر ملموس و غیرعلمی است و ما انتظار داریم به عنوان مامای خانواده در خدمت مردم باشیم حتی اگر خدمات متفاوتی ارائه دهیم.

رئیس انجمن مامایی تاکید کرد: در روند دریافت خدمات مامایی زنان باردار دچار معضلات متعددی همچون بیمه هستیم وبه دلیل عدم پذیرش نسخه‌های ماما، سونوگرافی و آزمایش آنها توسط سازمان های بیمه گر، دچار مشکل شده و این مسئله باعث روی آوردن زنان بارداربه خدمات گرانتر تخصصی شده است همچنین زایمان طبیعی در این افراد کاهش یافته و همین امرباعث هدر رفتن منابع اقتصاد سلامت می‌شود.

وی افزود: امیدواریم تا اخر دولت یازدهم شاهد حل مشکل بیمه خدمات مامایی باشیم و همانطور که در سال ۹۴ در هیئت دولت به تصویب هیئت وزیران رسید، محقق شود همچنین قرار بود در ۳ استان اردبیل، اصفهان و گلستان طرح پایلوت شروع شود اما این طرح متاسفانه عملی نشد.

رئیس انجمن مامایی گفت: انتظار ما از رئیس جمهور جدید ادامه طرح تحول سلامت است تا نیازهای سلامتی مردم به خوبی فراهم شود . همچنین تاکنون خدمت به مردم مورد توجه ماماها بوده و کمترین کوتاهی ازجانب آنها صورت نگرفته چراکه این قشر با عشق، علاقه و مهارت پیش رفته بنابراین رضایت و پرداخت مطالبات آنها باید یکی از اهداف مهم دولت به این قشر باشد.

وی خاطر نشان کرد:  با توجه به اینکه ۷۲ تا ۷۳ درصد زایمان های طبیعی سال گذشته توسط ماماها انجام شده باید توسط مراکز دولتی حق العمل زایمان طبیعی به ماما پرداخت شود و برای ارتقای سلامت زنان از نظرات کارشناسی جامعه مامایی بهرمند شویم چرا که مامایی تنها رشته ای است که با تک تک زنان ارتباط مستقیم دارد.

کدخبرنگار۴۱۰۸۰۰