دکتر بتول دادخواه در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان طبنا( خبرگزاری سلامت)، درباره سکته مغزی اظهار کرد: در حال حاضر سکته مغزی علت اصلی مرگ‌ومیر در زنان و مردان و ناتوانی به شمار می‌رود که فرد و خانواده او را درگیر می‌کند.

وی با بیان اینکه اگر فرد دچار سکته مغزی در ۳ ساعت اولیه به بیمارستان منتقل نشود، سبب ازبین رفتن و مردن سلول‌هایی از مغز او می‌شود، افزود: افرادی که سکته مغزی می‌کنند اختلالاتی در حس، تکلم، تعادل و حرکت دارند.

این متخصص مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: از عوامل خطرسازی که سبب سکته مغزی می‌شود استرس، فشارخون بالا، دیابت، چاقی، استعمال دخانیات، مصرف نمک و بی تحرکی است اما آنچه که حائز اهمیت است این بوده که افراد می‌توانند با سبک شیوه صحیح زندگی از بروز این عوامل پیشگیری کنند و حتی در روند اصلاح آن گام ‌های موثری بردارند به طور مثال ورزش و به جای استفاده از وسایل نقلیه پیاده روی کنند.

دادخواه با بیان اینکه ماهیت سکته مغزی به صورتی است که معمولا درد ندارد، عنوان کرد: از نشانه‌های که سکته مغزی معمولا خود را خیلی زود نشان می‌دهد کج شدن یک طرف صورت، بی حسی و به عبارتی لخت شدن بدن، اختلال در تکلم و اختلال در دید افراد است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا درد در ناحیه پشت سر می‌تواند نشانه‌ای خطرناک باشد یا خیر؟ درد در ناحیه مختلف سر از جمله عوامل هشدار دهنده سکته مغزی نیست اما این دردها می‌توانند به دلیل آرتروز مهره‌های گردن، استرس، فشار و کار بیش از حد، افکار منفی و مشکلات تنفسی باشد.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه افرادی که با سر دردهای صبح‌گاهی بیدار می‌شوند معمولا علت آن می‌تواند انسداد راه تنفسی و مشکلات خواب باشد، گفت: معمولا سردرهایی که بیش از یک ماه هستند باید جدی گرفته شوند و فرد به پزشک متخصص مراجعه کند تا تحت بررسی و سی تی اسکن قرار گیرد.

دادخواه تاکید کرد: آلودگی هوا در بروز سکته مغزی نیز تاثیرگذار است بنابراین توصیه ما این است که مردم و به خصوص کودکان و افراد مسن حد الامکان در روزهایی که آلودگی هوا زیاد است در محل‌های شلوغ تردد نکنند و یا اگر مجبور هستند از ماسک‌های فیلتردار نوع مرغوب که تنها تا ۶ ساعت موثر هستند، استفاده کنند.

وی در پایان یادآور شد: افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند به طور خودسرانه به هیچ عنوان نباید مصرف آسپرین را قطع کنند چراکه این دارو برای پیشگیری از سکته مجدد در برخی از افراد تا آخرعمر باید استفاده شود مگر در مواردی که بیمار خونریزی گوارشی دارد و پزشک به او توصیه کند.