به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، این روزها، بخاری‌های چوب‌سوز، مد روز شده‌اند و بیشتر مردم در شهرهای بزرگ و کوچک، از این نوع بخاری برای گرمایش خانه‌هایشان استفاده می‌کنند. تاکنون محققان اجاق گازها را برای افراد مضر می‌دانستند، زیرا این اجاق‌ها موجب آلودگی هوا می‌شوند. اما اخیرا محققان بریتانیایی، بخاری‌های چوب‌سوز را حتی بدتر از اجاق گازها می‌دانند.

بنابه گفته این محققان، آلودگی هوای ناشی از سوختن چوب، بسیار خطرناک است و هوای داخل خانه را با تولید ذراتی به اندازه ۲/۵ میکرومتر، به شدت آلوده می‌کند. بینی و ریه‌های ما نمی‌توانند این ذرات بسیار ریز را فیلتر کنند و آنها وارد جریان خون‌مان شده و موجب بیماری‌های سختی مانند ناراحتی‌های قلبی و زوال عقل می‌شوند.

محققان بسیاری در گذشته، روی اثرات منفی آلودگی این بخاری‌ها بررسی‌های متعددی کرده بودند. مثلا، دانشمندان پادووا در ایتالیا متوجه شده بودند که این ذرات ناشی از سوختن چوب در بخاری، قلب را دچار ضربان‌های تند و نامنظم می‌کند.

دانشمندان دانشگاه کپنهاگ نیز به دنبال بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده بودند که این ذرات به گلبول‌های سفید بدن چسبیده و به آنها صدمه می‌زنند.

دانشمندان سوئدی هم هشدار دادند که ذرات آلوده‌کننده هوا، موجب التهاب مزمن در مغز می‌شوند و در نتیجه عصب‌ها و دیگر بافت‌های مغزی را از بین می‌برند و فرد را در معرض بیماری‌های ذهنی قرار می‌دهد.

به گزارش طبنا، محققان کینگز کالج لندن می‌گویند، برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی و مغزی، به ویژه آلزایمر، باید هوای داخل خانه را تمیز و عاری از هر نوع آلودگی نگه داشت. بنابراین وجود تهویه‌های قوی برای اجاق گازها و بخاری‌های چوب‌سوز لازم است. در ضمن بهتر است برای دوری از خطرات ذرات آلوده‌کننده، از بخاری‌های چوب‌سوز، استفاده نشود.

مترجم: نادیا زکالوند