به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، این حملات که معمولا بیش از چند دقیقه طول نمی‌کشند، با علایمی‌چون تپش قلب، عرق کردن، احساس تنگی نفس و فشردگی در قفسه سینه، لرزش، احساس ازدست‌دادن تعادل یا گیجی همراه است. این علایم آنقدر گسترده هستند که افراد فکر می‌کنند دچار سکته قلبی شده‌اند و می‌ترسند که بمیرند.

معمولا این اتفاق برای اکثر افراد چند مرتبه در طول زندگی‌شان رخ می‌دهد ولی دلیلی بر اینکه آن افراد مبتلا به این بیماری هستند نیست. در صورتی که تعداد این مراتب زیاد شد زمانی است که شما باید برای تست ابتلا به این اختلال نزد روانشناس بروید.

این حملات به صورت بسیار اتفاقی و طوری رخ می‌دهند که عامل تحریک‌کننده اصلی مشخص نیست. افراد مبتلا به این نوع اضطراب اغلب جوان هستند.

شیوع اختلال

اختلال وحشت‌زدگی، اختلالی نادر نیست. پژوهش‌ها نشان داده که یک تا ۴ درصد از افراد جامعه حمله‌های وحشت‌زدگی را تجربه کرده‌اند. این اختلال در زن‌ها بیش از مردها بروز پیدا می‌کند و میانگین سنی مبتلایان به آن، بیست و پنج سالگی است. تعداد حمله‌ها می‌تواند در یک ماه تا چند حمله در روز متغیر باشد. هر حمله در چند دقیقه به اوج می‌رسد و معمولا پس از ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به تدریج از شدت علائم کاسته می‌شود.

روش‌های درمان این اختلال

اگر تبیین اختلال به این سادگی است، پس باید احتمال درمان آن بالا باشد. با وجود اینکه اختلال وحشت‌زدگی از شدت زیادی برخوردار است و افراد مبتلا به آن حالت‌های جسمانی بسیار شدیدی را تجربه می‌کنند، خوشبختانه پژوهش‌ها نشان داده است که این اختلال پاسخ بسیار خوبی به درمان‌های روانشناختی می‌دهد. باید بیمار را از این موضوع آگاه کرد که اختلال او حاصل دست به دست هم دادن اضطراب و حالت‌های جسمانی بی ضرری است که احتمالا همه افراد تجربه می‌کنند.

اگر شما نیز این حمله‌ها را تجربه می‌کنید، می‌توانید از یک روانشناس بالینی برای غلبه بر مشکل خود کمک بگیرید ولی چنانچه مشکل شما چندان حاد نیست.