دکتر آزیتا آذرکیوان در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: کم خونی ارثی و ژنتیکی‌ای به نام تالاسمی‌ مینور در برخی از خانواده وجود دارد که در کشور ما و در برخی از مناطق کشور بیشتر از حد معمول دیده می‌شود. آمارها نشان می‌دهد در استان‌های گلستان، مازندران و گیلان و همچنین استان هرمزگان در جنوب موارد تالاسمی‌ مینور بیشتر دیده می‌شود.

وی ادامه داد: این نوع تالاسمی‌ با فقر آهن متفاوت است چراکه زمینه ژنتیکی داشته و شرح حال مثبتی در خانواده دارد، یعنی مادر یا پدر کم خونی تالاسمی‌ مینور داشته‌اند که اینها همه به نوعی زمینه ژنتیکی دارند و با شرح حالی که پزشک می‌گیرد این موضوع به خوبی مشخص می‌شود.

آذرکیوان اظهارداشت: بنابراین می‌توان گفت یک نوع کم خونی اکتسابی و یک نوع ارثی است که افراد در مراجعه به پزشک و تشخیص وی براساس علائم و آزمایش‌هایی که صورت می‌دهد می‌تواند برای این افراد درمان را پیش بگیرد.

این متخصص اطفال، فوق تخصص هماتولوژی و انکولوژی کودکان تاکید کرد: توصیه ما برای بهبود کم خونی استفاده از مکمل‌های درمانی است، به ویژه در دوران شیرخواری و نوزادی که باید از مولتی ویتامین و از پس از دوران پنج ماهگی به بعد از مکمل‌های آهن استفاده کنند.

وی گفت: ضمنا بعد از اینکه بچه به خورد و خوراک افتاد باید تغذیه مناسب و کاملی داشته باشد و هر وعده غذایی باید دارای موادی مثل گوشت یا ترکیبات پروتئینی که حاوی آهن است، باشد.

آذرکیوان اضافه کرد: والدین باید آگاهی لازم درباره علائم و اثرات کم خونی در فرزندان‌شان را داشته باشند تا زمانیکه فرد دچار تغییرات رفتاری شد و این رفتار ادامه پیدا کرد، به پزشک مراجعه کنند.