به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، والدینی که کودکان‌شان دایم در حال دویدن هستند، همیشه در آرزوی این هستند که این کوچولوهای پر سروصدا آرام بنشینند و زود هم بخوابند. اما یک خبر بد برای مامان و باباهای خسته از شیطنت‌های کودکان این است که بچه‌ها به اندازه ورزشکاران استقامتی، انرژی دارند.

محققان دانشگاه کلرمونت فرانسه انرژی ۱۳ پسربچه ۸ تا ۱۲ ساله را با انرژی ۱۲ بزرگسال معمولی و ۱۲ ورزشکار استقامتی با ورزش دوچرخه سواری مقایسه کردند. کودکان به اندازه ورزشکارانی که مدت‌ها تمرین و ورزش کرده بودند، انرژی داشتند و در عین حال پس از استراحت، سریع‌تر از بزرگسالان انرژی از دست رفته‌شان را به دست می‌آوردند. محققان می‌گویند، از آنجایی که کودکان به خوبی از اکسیژن استفاده می‌کنند، می‌توانند مدت زمان بیشتری را با حداقل خستگی، ورزش کنند و تحرک داشته باشند. به نظر می‌رسد کودکان به دلیل داشتن جثه کوچکتر، خون سرشار از اکسیژن، سریع‌تر از قلب به ماهیچه‌های بدن‌شان می‌رسد و موجب تولید انرژی می‌شود.

یکی از محققان می‌گوید، البته انجام دادن کارهای فیزیکی، کودکان را سریع‌تر از بزرگسالان خسته می‌کند زیرا آنها توانایی قلبی-عروقی محدودی دارند اما می‌توانند به برخی از این محدودیت‌ها به وسیله ماهیچه‌های مقاوم در برابر خستگی و توانایی بهبود سریع انرژی از دست رفته پس از ورزش‌های سخت، غلبه کنند. ضربان قلب کودکان سریع‌تر از بزرگسالان عادی می‌شود و در ضمن توانایی آنها در حذف لاکتات خون بهتر است. افزایش لاکتات در خون بدن موجب نقص در متابولیسم انرژی می‌شود.

به گزارش طبنا، محققان به دلایل فوق به این نتیجه رسیدند که کودکان می‌توانند پیوسته بازی کنند و دیرتر از بزرگسالان خسته شوند.

مترجم: نادیا زکالوند