به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، دکتر محمد امامداد با بیان این مطلب افزود: درمانی که دندان‌پزشکان آن را با عنوان «درمان کانال ریشه» می‌شناسند و بیماران آن را عصب‌کِشی یا عصب‌کُشی می‌نامند، محدود به خارج کردن عصب از داخل دندان نیست.

وی افزود: درمان عصب کشی در اصل شامل پاکسازی و شک دادن داخل کانال‌های ریشه در طول مناسب و مسدود کردن مسیر کانال‌ها با مواد صناعی است به طوری که میکروارگانیسم‌ها و میکروب‌های داخل کانال ریشه پاکسازی شوند و امکان رشد میکروب‌ها  در آینده غیرممکن ‌شود.

امامداد با بیان اینکه اگر بیمار قبل از عصب‌کشی درد داشته‌ باشد، این احتمال وجود دارد که درد بعد از عصب‌کشی نیز بیشتر شود، گفت: گاهی با وجود رفع علت اصلی درد، سیستم اعصاب محیطی و مرکزی همچنان تحریک درد را ادامه می‌دهند و یک واکنش التهابی در بعضی موارد علت درد شدید و تورم بعد از عصب‌کشی است، بنابراین وجود درد بعد از عصب‌کشی تا ۴۸ ساعت اول، امکان پذیر است حتی مشاهده شده تا چند روز بعد از عصب‌کشی، درد حین غذا خوردن و موقع فشار روی دندان وجود داشته که عادی است.

وی در پاسخ به این سوال که تا چه مدت بعد از عصب‌کشی، درد دندان طبیعی است؟ گفت: درد دندان را افراد به صورت‌های مختلف تفسیر می‌کنند و شدت آن ‌را هم بر حسب تجربیات قبلی افراد متفاوت ارزیابی می‌شود.

این جراح و دندانپزشک با اشاره به اینکه  درد شدید بعد از عصب‌کشی همیشه شایع نیست، گفت: درد عصب‌کشی در یکی و دو روز اول طبیعی است اما به این معنا نیست که بعد ازهمه عصب‌کشی‌ها درد به وجود می‌آید همچنین اگر درد بعد از عصب‌کشی کاهش نیابد نمی توان آن را خطا در درمان تلقی کرد.

امامدادبا اشاره به اینکه درد خفیف بعد از عصب‌کشی شیوع بیشتری دارد و ممکن است حتی یک هفته ادامه داشته باشد، خاطرنشان کرد: درد تحریکی خفیف مانند درد موقع فشار یا ضربه ممکن است حتی تا پایان هفته دوم هم برطرف نشود.

وی عنوان کرد: هر نوع درد افزایشی بعد از سپری شدن چند روز اول عصب کشی، هر نوع درد با تب و تورم پیش‌رونده بلافاصله نیاز به مراجعه به پزشک  دارد لذا باید توجه داشت که روند درد (افزایشی، ثابت یا کاهشی) نوع مشکل بیمار را نشان می‌دهد.