به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، سال ۲۰۱۴، یکی از بازیکنان فوتبال «واکر ویل‌بنکز» در می‌سی‌سی‌پی، بر اثر نوشیدن آب بیش از حد، جان خود را از دست داد. اخیرا هم یک دانش‌آموز در مدرسه فوتبال به همین دلیل فوت کرد. در واقع موارد مشابه متعددی بین ورزشکاران به دلیل مصرف آب فراوان از ترس خشک شدن بدن‌شان، رخ داده است.

محققان می‌گویند، بدن ما وقتی دچار تشنگی شود، ما را هوشیار می‌کند و واقعا مجبور نیستیم قبل از تشنه شدن، آب بنوشیم. مصرف بیش از حد آب، بدن را دچار هیپوناترمی (کم‌سدیمی خون) می‌کند. در این حالت خون بدن آنقدر رقیق می‌شود که سدیم مورد نیاز خود را از دست می‌دهد. نبود سدیم کافی، باعث تورم سلول‌های بدن می‌شود. تورم سلول‌های مغزی، فرد را به سردرد و تهوع مبتلا می‌کند و در همان حال ماهیچه‌های بدن او به دلیل تورم سلولی، دچار گرفتگی و انقباضات دردناک می‌شود. چنانچه سدیم خون در سطح خطرناکی افت کند، می‌تواند وضعیت وخیم‌تری از جمله، تشنج، توهم، از دست دادن هوشیاری و اغماء در فرد به وجود‌ آورد.

محققان می‌گویند با به هم زدن تعادل مایعات بدن، عملکرد اندام‌های حیاتی بدن مانند مغز و کلیه، به خطر می‌افتد. همچنین تحقیقات بسیاری نشان داده است که نوشیدن آب به وقت تشنگی «خیلی دیر نیست»، زیرا مکانیسم تشنگی بدن، تحت نظارت سیستم عصبی کار می‌کند و هر زمان دچار کم آبی شود، فرد را هوشیار می‌کند.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند، بهتر است مردم و ورزشکاران با مصرف به اندازه آب، توازن آب و نمک بدن خود را به هم نزده و جان خود را به خطر نیندازند.

مترجم: نادیا زکالوند