به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، درپیام سازمان انتقال خون در آستانه روز جهانی ایدز آمده است: بیماری ایدز بیماری است که با وجود تلاش‌های همه جانبه در گستره جهانی برای پیشگیری و از بین بردن آن، تقریبا همچنان در فهرست چالش‌های اصلی سلامت قرار دارد.

ویروس HIVکه عامل ایجاد کننده بیماری ایدز است ،اولین بار در سال ۱۹۸۱ میلادی در بین هم‌جنس‌بازان آمریکا پیدا شد و شواهدی وجود دارد که قبل از این تاریخ هم، بیماری ایدز در چند منطقه جهان وجود داشته است.

زمان متوسط بین عفونت با ویروس HIVو ظهور علائم بیماری ایدز حدود ۱۰ سال است و این زمان به مقدار زیاد از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به عوامل بسیاری از جمله وضعیت سلامتی و رفتارهای فرد بستگی دارد.

برای پیشگیری از انتقال ویروس HIVاز راه تزریق خون و فرآورده های خون، حفظ سلامت خون در مرحله تهیه آن باید مد نظر باشد که مسئولیت این کار بر عهده سازمان انتقال خون و داوطلبان اهدای خون است .

سازمان انتقال خون از طریق انجام مصاحبه و معاینه‌های پیش از اهدا و نیز انجام آزمایش‌های لازم روی خون‌های اهدایی این کار را انجام می‌دهد، اما وجود دوره پنجره در سیر بیماری که درآن شخص آلوده به عفونت HIV است ولی آزمایش‌های انجام شده روی نمونه دریافتی از وی منفی است، باعث شده است که صرفا با انجام آزمایش نتوان از سلامت خون اطمینان حاصل کرد.

در ادامه این پیام آمده است :اینجاست که نقش اهدا کننده گان در حفظ سلامت خون و فرآورده‌های تهیه شده از خون مشخص می‌شود.داوطلبان با همکاری کامل با پزشک واحد اهدا و پاسخگوئی صادقانه به سئوالات مطرح شده می‌توانند در سلامت خون‌های اهدا شده و نیز سلامت جامعه نقش مهمی ایفا کنید.

کمترین نگرانی‌ مرتبط با امکان انتقال ویروس عامل بیماری ایدز از طریق خون و فرآورده های آن وجود دارد و هم اکنون با وجود سیر افزایشی شیوع ویروس HIVدر جامعه، با گسترش فرهنگ اهدای خون توسط داوطلبان سالم و مراقبت ویژه پزشکان سازمان انتقال خون در جذب اهداکنندگان مستمر آگاه، میزان شیوع این ویروس در مراجعه‌کنندگان برای اهدای خون نزدیک به صفر شده است.

سازمان انتقال خون ایران با برنامه ریزی منظم، ارائه آموزش‌های لازم و بهره گیری از آخرین فن‌آوری‌های جهانی در عرصه تشخیص سریع‌تر عوامل عفونی منتقل شونده از راه خون و فرآورده‌های خون در نظر دارد به سمت حذف خطر انتقال این بیماری‌ها پیش رود که این امر با همت اهداکنندگان خون به ویژه اهداکنندگان مستمر و تلاش همکاران سازمان در تمامی رده‌های شغلی، دور از دسترس نخواهد بود.