به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، اسکندر مومنی در گردهمایی سراسری دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: کار ما یک کار تعاملی و بین‌بخشی و سیاستگذاری است و با کار دستگاه‌های اجرایی متفاوت است.

وی ادامه داد: ظرفیت‌های بسیار زیادی در کشور وجود دارد و باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کرد و قانون هم این موضوع را پیش‌بینی کرده است. امکان ندارد یک سازمان به تنهایی بتواند ماموریت مبارزه با مواد مخدر را انجام دهد. موضوع مواد مخدر نیازمند کارآمدی جمعی است بنابراین در دستگیری‌ها باید قدرت تعاملی، نظارت و اقناع خود را بالا ببریم و از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم. اینکه فقط گلایه کنیم هیچ مشکلی را حل نمی‌کند و فقط باعث بی‌اعتمادی مردم می‌شود.

مومنی گفت: ۵۵درصد طلاق‌ها ناشی از مواد مخدر است و حدود ۷۰ درصد زندانیان مرتبط با مواد مخدر است بنابراین مواد مخدر یک موضوع ملی است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر نخستین اولویت این ستاد را تعاملات بین‌المللی خواند و کفت: ایران پرچمدار مبارزه با مواد مخدر در جهان است و با تمام توان در مبارزه با توزیع در داخل و خارج ایفای نقش می‌کند. کشورهای دیگر باید نقش خود را در این حوزه ایفا کنند. در افغانستان ۲۰ سال پیش میزان کشت۲۰۰ تن بود اما الان به بیش از ۱۰ هزار تن رسیده یعنی ۵۰ برابر شده است.

وی اولویت دیگر این ستاد را برخورد با باندهای بزرگ و سازمان یافته خواند و ادامه داد: یکی از شاخص‌های اصلی ما در استان‌ها دستگیری و منهدم کردن سرشبکه‌ها و سرشاخه‌های بزرگ است.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر به جمع‌آوری و درمان معتادان متجاهر اشاره کرد و افزود: اصلی‌ترین شاخص ارزیابی ما برای سال ۹۷ مساله معتادان متجاهر است. مردم کم‌کاری را از ما نمی‌پذیرند و ما هم از هیچ استانی نمی‌پذیریم مخصوصا استان‌هایی که ظرفیت دارند و خوشبختانه تمام دستگاه‌ها در این زمینه اعلام آمادگی کردند. بنابراین اولویت اول ما در سال جاری، جمع‌آوری، نگهداری و درمان معتادان خیابانی است و خوشبختانه با تفاهم‌نامه‌های امضا شده بین بسیج چهار هزار ظرفیت نگهداری، درمان و اشتغال در ۱۰ استان ایجاد شد و باید تا پایان سال موضوع معتادان متجاهر ساماندهی شود. (تسنیم)