به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از دیلی‌میل، محققان دانشگاه ییل در آزمایشگاه سعی در چاق کردن گروهی از موش‌ها داشتند، اما پس از گذشت چند هفته، آنها همچنان لاغر مانده بودند. سپس به دنبال بررسی علت این موضوع، آنها دو نوع ژن خاص یافتند که در روده موش‌ها تغییرات مهمی به وجود می‌آورند. این ژن‌ها، دروازه‌های خاصی به نام «لاکتیل» ایجاد می‌کنند. لاکتیل‌ها، در خروجی لیپیدها (اسیدهای چرب) و هدایت آنها به جریان خون برای تولید انرژی و یا ذخیره‌سازی آنها در بدن هستند. تاکنون دانشمندان اهمیت واقعی لاکتیل‌ها را نمی‌دانستند و اکنون متوجه شدند که آنها با بیرون راندن چربی از روده، جلوی چاقی و اضافه وزن را می‌گیرند.

محققان با توجه به این کشف می‌خواهند قرصی بسازند که مانند ژن‌های موجود در بدن موش‌ها، گیرنده‌های خاصی را مورد هدف قرار داده و با محدود کردن فعالیت آنها، همان اثر لاکتیل را داشته باشد.

البته در حال حاضر دارویی وجود دارد که اثری مشابه لاکتیل روی فرد می‌گذارد. این دارو در مبتلایان به بیماری آب سیاه که منجر به نابینایی می‌شود، تجویز می‌شود و جلوی فعالیت دسته‌ای از مولکول‌هایی را که به چشم صدمه می‌زنند، می‌گیرد.

به گزارش طبنا، محققان با تولید این دارو و انجام آزمایش‌های نهایی، قصد دارند میزان جذب چربی در بدن و افزایش وزن را کنترل کنند. در واقع آنها می‌خواهند با فعال کردن آن دسته از گیرنده‌ها در بدن انسان که جلوی جذب چربی در روده را می‌گیرند، از چاق شدن پیشگیری کنند.

مترجم: نادیا زکالوند