به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، فرزانه جوادی در نشست خبری به مناسبت هفته ملی کودک در رابطه با آمار اعتیاد در کودکان گفت: درمان کودکان معتاد زیر ۱۸ سال حلقه مفقوده‌ای است که با توجه به مصرف مواد در جامعه به دنبال کاهش آن هستیم.

وی افزود: به همین دلیل از آبان ماه سال گذشته طرحی را به صورت پایلوت در استان سیستان و بلوچستان برای پذیرش کودکان معتاد اجرا کردیم که قرار است در استان تهران نیز راه‌اندازی شود.

معاون توسعه و پیشگیری بهزیستی استان تهران ادامه داد:‌ در استان تهران فعلا مرکز نگهداری از کودکان معتاد فقط برای پسران راه‌اندازی شده که در این مرکز ۵۱ نفر پذیرش شده‌اند.

جوادی گفت: در میان این کودکان به ترتیب شیوع مصرف مواد مخدر گل، شیشه، تریاک، هروئین و متادون دیده شده که ۴۶ نفر از این کودکان زیر ۱۸ سال دارای خانواده و پنج نفر فاقد خانواده بوده‌اند.

وی افزود: وضعیت تحصیلی این کودکان نیز به‌گونه‌ای بود که ۴۶ نفر آنها اخراج از مدرسه پنج نفر مشغول به تحصیل هشت نفر بیسواد هفت نفر ابتدایی ۲۵ نفر تحصیلات سیکل ۱۰ نفر دبیرستانی و یک نفر در مقطع دیپلم بوده است.

معاون توسعه و پیشگیری بهزیستی استان تهران با اشاره به برگزاری طرح مشارکت اجتماعی دانش‌آموزان (ماد) در بحث پیشگیری از اعتیاد گفت: با توجه به نیازسنجی در هر منطقه وضعیت تحصیل، آموزش، خانواده و مسائل آنها، دانش‌آموزان به‌صورت گروهی در این طرح مشارکت دارند. دوره‌های لازم را دیده و ارائه راهکار می‌دهند.

جوادی گفت:‌ در حال حاضر مرکزی برای پذیرش دختران معتاد زیر ۱۸ سال در استان تهران نداریم و تعداد دانش‌آموزانی که به طور کلی مواد مخدر مصرف کرده یا نسبت جنسی و جزئیات وضعیت دیگر این کودکان در پیمایش ملی اعتیاد گزارش شده است.(فارس)