فاطمه رهبر درگفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)،درباره طرح رفع سوءتغذیه کودکان زیر ۵ سال گفت: یکی از خدماتی که کمیته امداد به نیازمندان ارائه می‌دهد، توزیع سبد غذایی برای رفع سوءتغذیه کودکان زیر ۵ سال است که زیرمجموعه برنامه تامین امنیت غذایی است که گروه‌های دیگری همچون سالمندان و زنان باردار را نیز شامل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری ۸۹ میلیارد تومان از اعتبارات خود را به این موضوع اختصاص دادیم تا بتوانیم کیفیت تغذیه نیازمندان را بهبود بخشیم, ادامه داد: انجام این طرح با اولویت قرار دادن مناطق محروم و مناطق مرزی بوده و بیش از ۶۰ درصد این بسته‌ها در این مناطق توزیع می‌شود.

معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد با بیان اینکه اطلاعات این کودکان را وزارت بهداشت دراختیار ما قرار می‌دهد که در میان آنها افراد غیر مددجو نیز وجود دارد، اظهار کرد: در این طرح کارت هایی اعتباری در اختیار خانواده این کودکان قرار داده‌ایم که ماهیانه ۷۰ هزار تومان اعتبار دارد این خانواده‌ها با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرار داد ما می‌توانند کالاهای تعریف شده در این طرح را که شامل ۴ گروه غذایی مورد نیاز کودکان است، تهیه کنند. این ۴ گروه شامل، گروه شیرو لبنیات، گروه پروتئین‌ها مثل گوشت و تخم مرع و کنسروتن ماهی و حبوبات، گروه نان، برنج، آرد برنج، سیب‌زمینی و غلات و گروه متفرقه شامل عسل و خرما است.

وی با بیان اینکه وزات بهداشت تا کنون ۱۳۰ هزار کودک مبتلا به سوتغذیه را شناسایی و به ما معرفی کرده است، عنوان کرد: تا کنون بیش از ۱۰۰هزار کودک را با اولویت‌دهی به کودکان مددجو کمیته امداد تحت پوشش این طرح قرار داده‌ایم به این معنا که ۸۵ درصد کودکانی که از این سبد غذایی استفاده می‌کنند ازمیان غیر مددجویان و ۱۵ درصد کودکان مددجو کمیته امدادهستند،‌ به عبارت دیگر این ۱۵ درصد کل کودکانی هستند که تحت پوشش امداد قرار داشته و به دلیل سوتغذیه نیاز به سبد غذایی داشتند و در حال حاضر همه کودکان مددجوی امداد که مبتلا به سو تغذیه بودند از این سبد غذایی استفاده می‌کنند.

بیشترین کودکان دارای سوءتغذیه در مناطق محروم هستند

رهبر با بیان ا ینکه ۶۰ درصد این بسته‌های غذایی در مناطق محروم و مرزی توزیع‌ می‌شوند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۱ هزار کودک دارای سوءتغذیه در انتظار دریافت این خدمت هستند که تمامی آنها کودکان غیر مددجو هستند.

وی تصریح کرد: این کودکان هر ۶ ماه در مراکز بهداشتی محل سکونت خود مورد پالایش قرار می‌گیرند و در صورتی‌که ارزیابی نشان دهد سوءتغذیه کودک رفع شده از تحت پوشش طرح حذف شده و افراد دیگر جایگزین وی می‌شوند در صورت عدم رفع سوءتغذیه کودک، او ۶ ماه دیگر می تواند از این بسته استفاده کند.

معاون سلامت وحمایت کمیته امداد با بیان اینکه قرار است در سال ۹۶ برای تامین امنیت غذایی کودکان دارای سوءتغذیه ۹۰ میلیارد هزینه کنیم، افزود: در حال حاضر ماهیانه بیش از ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای این طرح هزینه‌ می‌کنیم.

رهبر خاطر نشان کرد: بعد از ۶ سال کودکان وارد سن دبستان شده و در آموزش و پرورش طرح‌هایی وجود دارد که براساس آن بچه‌ها در مدرسه می‌توانند از تغذیه رایگان استفاده کنند هرچند آن‌طور که شنیده‌ام آموزش و پرورش در تامین اعتبار این طرح دچار مشکل شده است لذا تغذیه رایگان به‌خصوص در مناطق مرزی و محروم اتفاق نمی‌افتد.

وی بیشترین تعداد کودکان زیر ۵ سالی که دارای سوءتغذیه بوده و از مزایای این طرح بهره‌مند هستند، متعلق به استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان، فارس و خراسان رضوی دانست و کمترین‌ تعداد را مربوط به استان‌های قزوین، تهران و البرز برشمرد.