به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت) از دیلی‌میل، بدن انسان دو نوع سن متفاوت – تقویمی و بیولوژیکی- دارد. سن بیولوژیکی مربوط به این است که یک فرد چند ساله به نظر می‌رسد. دانشمندان، نمونه‌های خون ده‌ها هزار داوطلب را بررسی کردند تا ببینند که سیگار کشیدن چه تاثیری روی سن بیولوژیکی فرد دارد. در این بررسی‌ها مشخص شد، افرادی که ۳۰ ساله بودند، سن بیولوژیکی‌شان تقریبا ۵۰ سال بود.

محققان بالتیمور روی ۱۴۹‌ هزار داوطلب که تقریبا ۴۹ هزار نفر آنها سیگاری بودند، تحقیق کردند. این افراد از نظر سن، جنسیت و محل زندگی، برابر بودند. سپس محققان، یک مدل پیش‌بینی سن، طراحی کردند و این مدل با استفاده از علایم بیوشیمی بدن، سن بیولوژیکی افراد را تعیین می‌کرد. از این علایم بیوشیمی می‌توان به سطح قند خون، قند ناشتا، ذخایر آهن و اوره (که ماده زائد گرفته شده از ادرار است)، اشاره کرد.

این تحقیق نشان داد که وضعیت زنان سیگاری از مردان سیگاری بدتر است و از نظر بیولوژیکی، آنها بسیار سریع‌تر از مردها پیر می‌شوند. همچنین سیگاری‌ها به مراتب زودتر از غیرسیگاری‌ها، فوت می‌کنند.

محققان اینسیلیکو، با استفاده از هوش مصنوعی، وضعیت سن بیولوژیکی افراد و مصرف دخانیات را بررسی کردند و ثابت کردند که سیگار کشیدن، سن افراد را بالا می‌برد.

متاسفانه مصرف سیگار، سالانه جان افراد بسیاری را می‌گیرد. به طور مثال، یکی از بزرگترین دلایل بیماری و مرگ در بریتانیا، کشیدن سیگار است. همچنین سیگار، مسئول یک پنجم مرگ‌های ایالات متحده در سال است.

به گزارش طبنا، محققان می‌گویند با ترک این عادت غلط، می‌توان زندگی سالم و عمری طولانی داشت.

مترجم: نادیا زکالوند