شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ | Saturday 29 June 2019

حدیث سلامتی: زاهد در دنیا کسی است که حرام...

۰۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۱
بازدید: 203

ساخت کوچک‌ترین کانال مصنوعی جهان

به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر علی اسفندیار، عضو هیئت علمی‌دانشگاه صنعتی شریف با همکاری یک تیم تحقیقاتی به رهبری پروفسور آندره گایم، محقق دانشگاه منچستر انگلستان  و برنده جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۰، اقدام به ساخت کانال‌های دو بعدی برای حذف ۱۰۰ درصدی یون‌ها کردند. این گروه با استفاده از گرافن، کانالی ساختند که می‌تواند یون‌ها را از سیال جدا کند. نتایج یافته‌های اخیر این گروه با عنوان Complete steric exclusion of ions and proton transport through confined monolayer water در نشریه Science به چاپ رسید.

اسفندیار با اشاره به سابقه همکاری خود با این گروه با بیان اینکه از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ به عنوان محقق پسا دکتر در این گروه تحقیقاتی در دانشگاه منچستر و موسسه ملی‌ گرافن فعالیت داشتم، گفت: بعد از بازگشت به کشور و شروع فعالیت در دانشگاه صنعتی شریف به عنوان استادیار، همکاری خود را با این گروه در زمینه توسعه پروژه‌های پیشین این گروه طی دو سال گذشته ادامه دادم.

وی به جزئیات این پروژه اشاره کرد و ادامه داد: در این تحقیق که در قالب یک کار تحقیقاتی دانشگاهی اجرایی شد،‌ به‌ دنبال این سوال بودیم که وقتی دو بلور دوبعدی روی هم قرار گرفته‌اند و شکاف آنگسترومی‌ میان آنها توسط گرافن به وجود می‌آید، آیا یک کانال دوبعدی بوجود آمده است؟ آیا ترابرد مولکولی از میان این کانال خواهیم داشت یا نه؟ با توجه به ابعاد یون‌ها که بزرگتر از ۶ آنگستروم بوده و در واقع بزرگتر از این حفره چهار آنگسترومی‌هستند، چه واکنشی با این کانال دو بعدی خواهند داشت؟

این محقق با بیان اینکه این شکاف، کوچک‌ترین شکافی است که امکان ساخت آن در آزمایشگاه تا کنون وجود داشته است، یادآور شد: در این تحقیق کانال‌هایی با قطر کمتر از چهار آنگستروم برای جداسازی یون‌ها ساخته شده است. با استفاده از این کانال، ترابرد و حذف ۱۰۰ درصدی یون‌ها امکان‌پذیر است. ما نشان دادیم پروتون‌ با جهش‌هایی از میان زنجیره آب که در این کانال به دام افتاده، ترابرد می‌کند.

عضو هیات علمی‌دانشگاه صنعتی شریف با تاکید بر اینکه نتایج این پروژه درک بیشتری در ساز و کار ترابرد ایجاد می‌کند، خاطر نشان کرد: یکی از جنبه‌های جالب این پروژه آن است که توانستیم قطر کانال را به کمتر از یک نانو برسانیم، از آنجایی که در این مقیاس با اتم‌ها و یون‌ها روبرو هستیم، پدیده‌های جالب توجهی را در تعامل میان کانال و ترکیبات عبوری شاهد هستیم. حرکت به سوی فناوری آنگستروم و فناوری مقیاس اتمی‌شاخص و دستاورد این پروژه است. (ایسنا)

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of