۱۴ ژوئن مصادف با ۲۴ خرداد روز جهانی اهدای خون  است.رسیدن به اهدای ۱۰۰ درصد داوطلبانه و قرار گرفتن نام ایران در بین کشورهایی که سالمترین خون ها را دارند از جمله دستاوردهای سالهای اخیر انتقال خون ایران است.

اهدای خون اهدای زندگیست

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت این جمله رو بارها شنیدیم اما کسانی هم هستند که معنای واقعی این جمله رو در زندگی لمس کردند.

در میان شلوغی های شهر در یک ظهر گرم ماه مبارک رمضان  راهی درمانگاهی در خیابان یافت آباد میشویم

وارد درمانگاه که میشویم سراغش را از مسئول پذیرش میگیریم و او ما را به دفتر کارش راهنمایی میکند

اتاقی در طبقه دوم که رویش نوشته شده مدیریت درمانگاه  با روی گشاده ازما استقبال میکند

از او میخواهیم خود رابرای ما معرفی کند

دکتر اعلایی نیا همه حالا نامش بعنوان رکورددار دریافت خون در کوتاه ترین زمان شناخته شده است .

بدون اینکه بگوییم آلبوم عکسهایش را نشانمان میدهد

عکس هایی که یادگار دوران جنگ است

زمانی که ۱۵ ساله بود  راهی جبهه های جنگ میشود و بعنوان تخریبچی فعالیت میکند در همان سالها به شدت مجروح میشود و شدت خونریزی به حدی است که  پزشکان از وی قطع امید میکنند ، اما فقط یک راه برای نجاتش باقی میماند، تزریق خون تازه …

در میان عکسهایش تصویر پسری را میبینم که روی تخت بیمارستان کاملا بی جان افتاده بود، میگوید قبل از مجروحیت ۵۳ کیلو بوده و ظرف کتر از ۴۸ ساعت از شدت جراحت وزنش به ۳۲ کیلو میرسد .

از همان ابتدا که در رسانه ها برای یک نوجوان ۱۶ ساله اعلام نیاز به خون میکنند تمام مردم راهی بیمارستان میشوند ، پیرو جوان ، مرد و زن  همه و همه برای اهدای خون به این نوجوان اعلام آمادگی میکنند

پارگی روده باعث شده بود همزمان با اینکه از یک طرف سه کیسه خون وارد بدن وی میشود از طرف دیگر دو کیسه خون خالی شود ئ همین مسئله سبب میشود در کمتر از ۳ روز بیش از ۱۰۰ کیسه خون به وی تریق شود و حالا او بعنوان رکورددار دریافت خون در کمترین زمان شناخته شود .

حالا او زندگی و سلامت این روزهایش را مدیون ایثار و فداکاری مردمی میداند که در زمان نیاز از هیچ محبتی دریغ نکردند و به شکرانه ی این سلامتی با خود عهد بسته تمام عمر خود راصرف خدمت به مردم کند او حاالا یک پزشک است و معتقد است در این راه مدیون کسانیست که خونشان در رگهایش جاری شد و هر کار خیری بکند آنها را در آن سهیم میداند.

دکتر اعلایی نیا خاطرات آن روزها را روی کاغذ هم ثبت کرده تا ایثار و فداکاری مردم سالیان سال نسل به نسل ماندگار شود.کتابی با عنوان “دسته یک” که ۱۱ نفر از ۲۹ نفر حاضر در عملیات والفجر ۸ در ۱۴ فصل و هرکدام از نگاه خود شب عملیات را روایت کرده است و سهم دکتر اعلایی نیا روایت فداکاری مردم در زمان مجروحیتش در همان عملیات است .

حرف آخرش در این کتاب این است :

آرامش شب های عملیات مدیون خونهای گرمیست که بر زمین سرد ریخت …

آری …هنوز هم آرامش بسیاری از بیماران مدیون خونهای گرم اهداکننده هاییست که در رگهای سردشان جاری میشود  و جانی دوباره به آنها میبخشد …

بیماران مبتلا به تالاسمی که باید هر سه روز یکبار خون دریافت کنند و حالا به همت اهدای خون مردم شریف و نوعدوست کشورمان دهه ی چهلم زندگی خود را نیز تجربه میکنند.

بیماران مبتلا به سرطان که اگر مایع کهربایی رنگ  را دریافت نکنند معلوم نیست چه بلایی سرشان میاید یا حتی مصدومان تصادفات که حیاتشان به کیسه های خون بستگی دارد.

روزی به نام اهدای خون

خون یک هدیه برای زندگی ،این اولین شعاری بود که ده سال پیش برای اهداکنندگان خون برگزیده شد.سازمان بهداشت جهانی،فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر انجمن بین المللی انتقال خون و فدراسیون بین المللی سازمان های اهدای خون از سال ۲۰۰۴ تصمیم گرفتند تا ۱۴ ژوئن سالروز تولد کارلنداشتاینر برنده ی جایزه نوبل پزشکی سال ۱۹۳۰ را روز جهانی اهداکنندگان خون نامگذاری کنند.

طبق آخرین گزارش منتشر شده در سال ۲۰۱۷ از سوی ستاد مرکزی سازمان جهانی بهداشت تخمین زده میشود که ۱۱۲.۵ میلیون اهدا در سال ۲۰۱۳ در جهان صورت گرفته است که از این میزان ۱۰۰.۶ میلیون اهدای خون کامل و ۱۱.۹ میلیون اهدای آفرزیس است .

سهم کشور های عضو مدیترانه شرقی در حدود ۹.۹ میلیون بوده که از این میزان سهم ایران بیش از ۲ میلیون اهدا بوده است .

بشیر حاجی بیگی مدیر کل روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران میگوید: سازمان انتقال خون ایران برترین سرویس خون از نظر شاخص ها و استانداردهای انتقال خون در کشور های عضو سازمان کنفرانس اسلامی ، منطقه مدیترانه شرقی ، کشورهای عضو اکو ،کشورهای عضو انجمن آسیایی انتقال خون در شرق آسیا است.

 

بیش از ۸۵ درصد از خون های کامل اهدایی در سطح جهان تبدیل به فر آورده های خونی میشوند.این نرخ در کشورهای با درآمد بالا ۹۷ درصد در کشورهای با درامد متوسط رو به بالا ۹۲ درصد در کشورهای با درآمد متوسط رو به پایین ۵۹ درصد و در کشورهایی با درآمد پایین ۵۰ درصد است.در حالیکه متوسط این نرخ در کشور های عضو منطقه مدیترانه شرقی ۶۵ درصد است و ایران با تبدیل بیش از ۹۷ درصد از خون های اهدایی به فرآورده های خونی در رده کشور های با درآمد بالا قرار دارد.

اهدای خون ۱۰۰ درصد داوطلبانه

ایران با جمع آوری بیش از ۲ میلیون واحد خون در سال شاخص اهدا ۲۷ به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت دارد.از این نظر رتبه اول را در میان کشور های منطقه دارد و هم ردیف کشور های توسعه یافته است.

همچنین ایران اولین کشور منطقه است که در سال ۲۰۰۷ توانست به اهدای خون ۱۰۰ درصد داوطلبانه و بدون چشمداشت دست پیدا کند.این شاخص مهمترین شاخص برای رسیدن به خون کافی و البته سالم است .

 

خون ایرانی جزو سالمترین خونها در دنیا

خون اهدایی در ایران یکی از سالم ترین خون های اهدایی جهان است که به همت یک و نیم میلیون اهدا کننده عزیز که سالانه بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد خون اهدا می‌کنند تحقق یافته است.

مطابق آمار تایید شده توسط سازمان بهداشت جهانی اهداکننده های ایرانی سالمترین اهدا کننده ها در منطقه هستند و شیوع عفونت ها ی منتقله از طریق خون در میان اهدتاکنندگان ایرانی پایین ترین میزان در منطقه است .

 

به گفته ی پورفتح الله مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران : هیچ موردی از هپاتیت B، اچ ای وی نوع ۱ و ۲ در جستجوی ژنوم ویروس‌ها در بیش از دو و نیم میلیون واحد پلاسمای حاصل از خون اهداکنندگان ایرانی مشاهده نشده و تنها ۲ مورد هپاتیت C مشاهده شده و شیوع پارا ویروس نوع ۱۹ در ایران، که شیوع بالایی در جوامع دارد، هم سطح جوامع پیشرفته دنیا است.

وی با اشاره به اینکه اخیراً مطالعه ای صورت گرفته است تا تخمین خطر انتقال هپاتیت B، C و HIV در اهداکنندگان خون در ایران با کشورهای اتریش، جمهوری چک، مجارستان، سوئیس، آمریکا و آلمان مقایسه شود،افزود: در این مدل که براساس موارد مثبت در آزمایش جستجوی ژنوم ویروس در مقایسه با آنتی بادی ضد ویروس صورت می‌گیرد، بر اساس دوره پنجره آزمایشگاهی می‌توان تخمین خطر هپاتیت B، C و HIV را انجام داد.

وی ادامه داد: براساس نتایج این مطالعات، اطلاعات مرتبط با آزمایش بررسی ژنوم پلاسمای مازاد بر مصرف در ایران که برای تولید داروهای مشتق از پلاسما ارسال شده است، تخمین خطر این سه ویروس در پلاسمای تولید شده در سازمان انتقال خون ایران هم سطح و قابل رقابت با کشورهای اروپائی است.

حالا در این شب ها ی ماه مبارک رمضان سازمان انتقال خون ایران ۳۱ پایگاه استانی خود را نه تنها در طول روز بلکه از زمان افطار تا سحر فعال نگهداشتهاست تا پذیرای اهداکننده های شریف و نوعدوست باشد

وی گفت : از مردم خواهش میکنیم اهدای خون را به شب های قدر محدو نکنند و در طول سال بصورت پیوسته به پایگا ها ی اهدای خون مراجعه کنند.

یادمان باشد نیاز به خون و فرآورده های خونی مختص زمان خاصی نیست بیماران همیشه هستند به اهدای خون ما نیاز دارن پس چقدر خوبه که این امر خداپسندانه را به کارهایی که قرار است در یکسال انجان دهیم اضافه کنیم .