به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سوم دسامبر را به عنوان روز جهانی افراد معلول انتخاب کرده است که هدف از این کار توجه به راهکارهای مربوط به مشکلات این افراد است.

با توجه به اینکه این ناتوانی در حال حاضر به عنوان یک مسئله حقوق بشری دیده می‌شود، سازمان بهداشت جهانی به این واقعیت اشاره دارد که افراد معلول فقط افرادی نیستند که از نظر جسمی مشکل دارند، بلکه هر فردی که در روابط اجتماعی خود مشکل دارد جزو این دسته از افراد قرار می‌گیرد.

سازمان بهداشت جهانی در گزارشی درباره معلولیت اعلام کرد: اگر دولت‌ها، سازمان‌های غیردولتی، متخصصان و افراد معلول و خانواده‌های آنها با یکدیگر همکاری کنند، می‌توان به راحتی موانع سر راه معلولانت را از میان برداشت.

به گفته این سازمان جهانی، افزایش جهانی مشکلات سلامتی مزمن مانند دیابت، بیماری‌های قلبی- عروقی، سرطان و اختلالات روانی از دلایل افزایش ناتوانی در جهان به شمار می‌روند.

طبق داده‌های سازمان بهداشت جهانی، بیش از یک میلیارد نفر از ۷ میلیارد جمعیت جهان، با برخی از انواع ناتوانی‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند و البته این تعداد هر ساله در حال افزایش است.

بر اساس گزارش این سازمان، ۸۰ درصد افراد معلول در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌کنند و گفته می‌شود که ۵۰ درصد از آنها نیازمند مراقبت‌های بهداشتی برآورده نشده هستند.

علاوه بر این، بیش از ۱۰۰ میلیون کودک معلول در جهان وجود دارد که این تعداد چهار برابر بیشتر از کودکان سالم در معرض خشونت قرار دارند.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد: در سرتاسر جهان، افراد معلول از امکانات و تجهیزات بهداشتی ضعیفی برخوردارند و علاوه بر این، معمولا دستاوردهای علمی پایینی دارند، مشارکت اقتصادی آنها کمتر است و نرخ فقر در میان آنها بیشتر است.

این سازمان دلایل شرایط نامساعد افراد معلول در جهان را موانع دسترسی به خدمات شهری از جمله بهداشت، آموزش، اشتغال، حمل و نقل و اطلاعات برشمرد.

مترجم: نسترن صائبی