به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، دکتر ایرج حریرچی با اشاره به وضعیت بودجه‌ای این وزارتخانه در لایحه بودجه ۹۸ گفت: سهم وزارت بهداشت با احتساب درآمد عمومی و اختصاصی و تملک دارایی و هدفمندی یارانه‌ها و یک درصد ارزش افزوده و بیمه سلامت برابر ۵.۱ درصد از بودجه ۱۷۰۳ هزار میلیارد تومانی لایحه بودجه سال بعد است و رشد کل بودجه هزینه‌ای وزارت بهداشت در لایحه ۹۸ نسبت به سال ۹۷ برابر هشت درصد است.

وی در مورد میزان اولویت اعتبارات حوزه سلامت در بودجه کل کشور گفت: با اینکه نسبت به سال‌های قبل از طرح تحول وضعیت بهتر شده است ولی تا رسیدن به وضعیت کف مطلوب راه درازی در پیش داریم و در مقایسه با اکثر کشورهای جهان و منطقه وضعیت نامساعدی هنوز حاکم است.

وی گفت: مجموع دولت و بیمه‌های پایه حدود ۵۲ درصد از کل هزینه‌های سلامت و پرداختی از جیب ۳۵.۲ درصد و بیمه‌های تکمیلی و خیریه و … بقیه هزینه‌های سلامت را تامین می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: متوسط پرداختی از جیب در کل کشورها ۲۴ درصد است و معمولا سهم دولت و بیمه‌ها از هزینه‌های سلامت بین ۶۵ تا ۷۰ درصد است و این به‌وضوح نشان می‌دهد که ایران از لحاظ شاخص‌های سهم دولت و بیمه‌ها از هزینه‌های سلامت در مقایسه با دیگر کشورها هنوز دچار وضعیت نامناسب است.

حریرچی افزود: برای رسیدن به هدف ۲۵ درصد پرداخت از جیب مندرج در قانون برنامه ششم، سهم دولت و بیمه‌ها باید به بالای ۶۵ درصد برسد؛ وضعیتی که در اکثر کشورهای جهان و مشابه ایران از لحاظ اقتصادی وجود دارد.

وی درباره مباحث مطرح مبنی بر “پول‌پاشی در حوزه سلامت” و “امکان صرفه‌جویی یک سومی در حوزه سلامت” گفت: این اصطلاحات و این عناوین قبلا هم مطرح شده است و تعجب بنده این است که افرادی که خود قبلا با این ادعاها مخالف بودند، با مخالفان حوزه سلامت همسو شده‌اند.

حریرچی اضافه کرد: طرح تحول سلامت بنا به نظر دوست و دشمن، بزرگ‌ترین پروژه اجتماعی دولت و یکی از اصلی‌ترین دستاوردهای  نظام در چند سال اخیر بوده و مورد تائید مقام معظم رهبری، رئیس جمهور، رئیس مجلس و اعضای هیئت دولت و نمایندگان مجلس قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: با آدرس غلط دادن و حمله به خدمتگزاران مردم در حوزه سلامت هیچ مشکلی حل نخواهد شد و تکیه بر بعضی اطلاعات اشتباه و وابستگی‌های شخصی مشکلات حوزه سلامت را تشدید می‌کند.

وی در مورد بودجه پاداش پایان خدمت کارکنان وزارت بهداشت، گفت: در حالی که سایر وزارتخانه‌ها از محل ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مصوب دریافتی‌های بسیار قابل توجه داشته‌اند، وزارت بهداشت هیچ دریافتی از این بابت از سازمان برنامه و بودجه نداشته است، در حالی که مسئولین سازمان با شدت مشکلات وزارت بهداشت به عنوان دومین وزارتخانه بزرگ دولت از لحاظ تعداد کارکنان و بازنشستگان آشنا هستند و مکررا در این زمینه قول تامین منابع داده اند که تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است.

معاون کل وزارت بهداشت در پایان صحبت‌هایش گفت: وزیر مردمی بهداشت هم در بازدیدهای میدانی بسیار زیادی که دارند، با مشکلات این بازنشستگان و درخواست‌های ایشان مکررا مواجه می‌شوند و پیگیری‌های متعدد و طاقت‌فرسایی در این زمینه انجام داده‌اند و حمله به فردی که در جهت حل مشکلات مردم و کارکنان حوزه بهداشت و درمان را تلاش شبانه‌روزی دارد، جوانمردانه نیست.