متخصص رادیوتراپی و انکولوژی گفت: تست‌های غربالگری برای سرطان بیضه وجود ندارد لذا مردان باید در صورت احساس توده در بیضه یا بزرگ تر شدن یک بیضه از دیگری، حتما به پزشک مراجعه کنند چرا که این‌ها ممکن است علائم اولیه تومور باشد.

 

دکتر فرشید اربابی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت در ارتباط با سرطان بیضه اظهارداشت: در مراحل اولیه یعنی زمانی که تومور به دیگر بخش‌های بدن نرسیده و پخش نشده است، پزشکان می‌توانند این سرطان را با جراحی، به منظور برداشتن یک یا هر دو بیضه دارای تومور معالجه کنند.

 

وی افزود: اگر فقط یکی از بیضه‌های فردی برداشته شود، دیگری به حد کافی برای داشتن همبستر شدن با همسر و بچه دار شدن فرد هورمون تولید خواهد کرد. در مراحل بالاتر جراحی، رادیوتراپی (پرتودرمانی) و شیمی درمانی، اغلب به خوبی عمل کرده و موثر است.

 

متخصص رادیوتراپی و انکولوژی ادامه داد: داروی شیمی درمانیِ سیس پلاتین که در سال ۱۹۷۰ تولید شده‌ است از داروهای اصلی درمان این سرطان است و شانس زنده ماندن در بیماران مبتلا به مراحل پیشرفته سرطان بیضه را افزایش می‌دهد.

 

وی در پاسخ به اینکه چه زمانی احتمال معالجه کمتر است؟ گفت: درمان‌هایی وجود دارند که حتی در سرطان های پیشرفته بیضه موثر هستند. میزان طول عمر ۵ ساله، برای تومورهای پیشرفته ۷۳ درصد بوده ،که این میزان هنوز هم برای سرطانی در مراحل نهایی بسیار بالا است.

اربابی تصریح کرد: تست‌های غربالگری برای سرطان بیضه وجود ندارد لذا مردان باید در صورت احساس توده در بیضه یا بزرگ تر شدن یک بیضه از دیگری، حتما به پزشک خود مراجعه کنند چرا که این‌ها ممکن است علائم اولیه تومور باشد.

 

وی در پایان خاطر نشان کرد: افرادی که تا ۵ سال پس از تشخیص قادر به ادامه حیات بوده تقریبا ۹۵.۳ درصد بوده که آمار خوبی بوده و در واقع می توان گفت که سرطان بیضه جزء ۵ سرطان درمان پذیر است.

کدخبرنگار۴۱۰۸۰۰