به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت)، عبدالحمید ظفرمند با بیان این مطلب افزود: یکی از مهم‌ترین حوزه‌ها در نظام سلامت موضوع دهان است و علیرغم اهمیت این مساله سلامت دهان در وزارت بهداشت جایگاه چندانی ندارد و در کلان این وزارتخانه نیز برنامه‌ای نیست.

وی بیان کرد: آموزش دندانپزشکی در ایران از کشورهای منطقه و حتی برخی کشورهای اروپایی بسیار بالا بوده ولی علیرغم این مسئله در عرصه جذب دانشجوی خارجی چندان موفق نبوده‌ایم.

وی با بیان اینکه در حوزه سلامت دهان متولی خاصی در کشور نداریم، گفت: در سال ۹۲، در چهل و نهمین اجلاس شورای عالی بیمه سلامت کشور برنامه بیمه سلامت دهان در پایه بیمه سلامت گنجانده شد ولی الان این سوال مطرح است که  جایگاه این مسئله در بیمه سلامت کجا است.

ظفرمند ادامه داد: از ۲ هزار قلم مواد و تجهیزات دندانپزشکی تنها ۳۹۲ مورد از اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت ارز ۴۲۰۰ تومانی گرفته‌اند در حالی که این مسئله باید گسترده‌تر مورد توجه قرار می‌گرفت.

عضو کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان  عمومی ایران گفت: علیرغم همه مشکلات ارزی و مشکلات تحریمی تلاش کرده‌ایم در انجمن دندانپزشکان عمومی ایران اقداماتی صورت گیرد که مانع از فشار هزینه به بیماران شویم ولی با این وجود مردم هزینه‌‌های سلامت را انتخاب می‌کنند و سپس به آن می‌پردازند.

وی عنوان کرد: در حوزه تولید مواد مصرفی دندانپزشکی در کشور اقدامات خوبی انجام گرفته ولی برای ارتقاء این بخش نیاز مند حمایت‌های معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری به صورت گسترده‌تر هستیم؛ یکی از موفقیت‌های مؤثر در حوزه دندانپزشکی تهیه پودر آمالگام بوده که علاوه بر تأمین نیاز داخلی به خارج از کشور و حتی کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

دبیر علمی همایش و عضو کمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با بیان اینکه ۴ وزارتخانه صنعت، ‌معدن و تجارت، رفاه و کار،‌آموزش و پرورش و بهداشت در سلامت دهان نقش ایفا می‌کنند، گفت: تلاش شده در همایش سراسری سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران این مسئله مدنظر باشد.

گفتنی است؛ این کنگره ۲۷ تا ۲۹ تیرماه سال جاری در هتل المپیک تهران با حضور اساتید و صاحب‌نظران برجسته به صورت ملی برگزار می‌شود.