حیدرعلی عابدی در گفت‌وگو طبنا(خبرگزاری سلامت)، با بیان این مطلب و در پاسخ به این سوال که صحبت‌های آقای‌هاشمی‌وزیر بهداشت و درمان درباره اینکه طوفانی در راه است، برای مردم نگران کننده است، آیا باید واقعا نگران بروز مشکلات در حوزه درمانی و بهداشتی باشیم، گفت: بنا این بوده که به جای کتمان واقعیت‌ها آنها را بگوییم و حل کنیم، ما امتحانمان را در زمان جنگ داده‌ایم. در آن زمان می‌دانستیم با چه چیزی و چه کسانی روبرو هستیم و با این اقدامات چه برنامه خنثی سازی‌ای باید داشته باشیم.

وی با بیان اینکه به نظرم صحبت‌های آقای‌هاشمی‌در این باره بوده که ما نمی‌دانیم چه اقداماتی قرار است صورت بگیرد، اضافه کرد: بنابراین اگر ما به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی برگردیم نباید از تحریم‌ها ترسی داشته باشیم که تحولات منطقه برای ما رقم بزند.

عابدی گفت: ما می‌توانیم با همدلی و تدبیر مدیران شایسته‌ای که داریم از این مرحله عبور کنیم، این مرحله نمی‌تواند خطرناک باشد، به گفته آقای‌هاشمی‌باید بدانیم خطراتی هست و برای این خطرات آماده باشیم. به نظرم بهترین کاری که در وزارت بهداشت و درمان می‌توانند انجام دهند همین الکترونیکی کردن پرونده‌ها، رصد خدمات و کنترل شدید برای توزیع عادلانه خدمات پزشکی و تجهیزات و دارو به دست نیازمندان است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت معتقد است: اگر از این مرحله به خوبی عبور کنیم تا داروها از بازار سیاه سر درنیاورد از این مرحله عبور خواهیم کرد. بحث عرضه و تقاضاست و اگر تقاضای نیازمندان دارو را تامین کنیم بازار سیاهی شکل نخواهد گرفت.

وی اضافه کرد: در اینجاست که اگر مدیریت قوی نداشته باشیم عرضه و تقاضا با مشکل مواجه می‌شود و در اینجاست که باید برنامه‌ریزی کنیم تا مشکلات افزایش نیابد و مدیریت را تقویت کنیم.

عابدی درباره این سوال که آیا تحریم‌ها روی واردات دارو به‌ویژه داروهای خاصی که در کشور مشابه ندارد اثرگذار است یا خیر، اینطور پاسخ داد: حقیقت این موضوع این است که رفتارهای خیلی از کشورها را و خیلی از حیوانات را می‌توان تحلیل کرد اما رفتارهای ترامپ قابل پیش‌بینی نیست و باید برای هر شرایطی آمادگی داشته باشیم.