دکتر امیر ایجادی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: بیماری سنگ کلیه یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در دنیا است که در ایران هم به دلیل شرایط اقلیمی‌خاص، شاهد وجود خط سنگ کلیه هستیم، این بدین معناست که شرایط در کشور برای ایجاد سنگ کلیه فراهم است.

وی ادامه داد: علاوه بر شرایط محیطی، ژنتیک، رفتارهای تغذیه‌ای و مصرف آب و شرایط متابولیک بدنی علل دیگری برای ایجاد سنگ کلیه است البته مردان سه برابر زنان در معرض این بیماری هستند.

ایجادی اضافه کرد: همه این شرایط باعث می‌شود تا موادی در ادرار ته‌نشین شود که بلورهای سنگ را در ادرار بوجود آورد البته در برخی از افراد هم این ته‌نشینی وجود ندارد.

این اورولوژیست و جراح کلیه با اشاره به وضعیت مصرف آب در بین مردم، گفت:  هر فرد به صورت روزانه بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ سی‌سی آب به صورت عرق مخفی حتی در زمستان از دست می‌دهد و نخستین اقدام برای مقابله با این بیماری مصرف آب است.

وی با بیان اینکه مصرف آب باید روزانه و با حجم خیلی بالا صورت بگیرد، ادامه داد: افراد باید به قدری آب مصرف کنند که ادرار آنها بی‌رنگ شود، نیازی به مصرف آب معدنی یا آب‌های غنی شده نیست همین آب‌های معمولی می‌تواند به کلیه کمک کند.

ایجادی تصریح کرد: یکی از اساسی‌ترین مشکلات ایرانی‌ها مصرف بیشتر از اندازه نمک است. متاسفانه نمک به بخشی غیرقابل تغییر در تغذیه ایرانی‌ها تبدیل شده که براساس آمارها تعداد کسانی که بر اثر مصرف نمک جانشان را از دست می‌دهند اگر بیشتر از مصرف کنندگان هروئین نباشد کمتر از آن هم نیست.

این اورولوژیست و جراح کلیه اظهارداشت: هرچه مصرف نمک بیشتر باشد دفع آن هم بیشتر است و همراه دفع سدیم نمک، کلسیم نیز دفع خواهد شد. هرچه میزان دفع کلسیم همراه با ادرار بیشتر شود احتمال افزایش تولید سنگ کلیه نیز بالا می‌رود.

وی یادآور شد: کلسیم به راحتی دفع و به سختی جذب می‌شود و این اتفاق می‌تواند روند ایجاد پوکی استخوان را تسریع بخشد.