دکتر سید مسعود داوودی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت)، درباره ضرورت استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده بر وجود تفاوت میان پوست افراد مختلف تاکید کرد و گفت: انواع پوست، شامل پوست خشک، معمولی و چرب است همچنین میزان چرب و خشک بودن پوست در مناطق مختلف بدن نیز متفاوت است.

وی ادامه داد: در ناحیه سر و صورت که تراکم مو بیشتر است غدد چربی‌ساز نیز بیشتر بوده و پوست چرب‌تر است اما درناحیه دست و پا تراکم مو کم‌تر بوده و معمولا پوست‌ خشک‌تر است. البته مو شامل موهایی که کرک‌ماننده بوده و با چشم دیده نمی‌شود نیز می‌شود.

مدیرگروه پوست و مو دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله اظهار کرد: موهای کرک مانند در صورت زنان وجود دارد و نباید انتظار داشته باشیم که پوست صورت خشک باشد.

وی با تاکید براینکه ضرورت استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده متفاوت است، بیان کرد: افرادی که پوستی خشک دارند در فصل‌های پاییز و زمستان از خشکی پوست، اگزما، التهاب پوست و خارش شاکی بوده و حتما باید کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده کنند و درموارد شدید خشکی پوست ضروری است افراد از کرم‌های چرب‌تر و وازلین مانند استفاده کنند.

داوودی با اشاره به اینکه افرادی که پوست چرب‌تری دارند می‌توانند از کرم‌های مرطوب‌کننده با چربی کمتر استفاده کنند، خاطرنشان کرد: معمولا اطفال و سالمندان نسبت به سایر گروه‌های سنی پوست خشک‌تری داشته و بیشترین موارد ناشی از خشکی پوست در این دو گروه مشاهده می‌شود.

وی تاکید کرد: ضروری است والدین و افرادی که از سالمندان مراقبت می‌کنند در فصل‌های پاییز و زمستان دقت بیشتری در استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده داشته باشند.

این متخصص پوست و مو تصریح کرد: اگرافراد دارای پوست چرب بدون دلیل و نیاز از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده کنند مستعد آن هستند که در اثر چرب‌تر شدن پوست دچار جوش‌های چرکی شوند.

وی عنوان کرد: افرادی که در صورت یا بدن دارای ضایعات آکنه‌ای هستند در صورت استفاده از کرم‌های چرب‌کننده مشکلات‌شان تشدید خواهد شد .

داوودی خاطرنشان کرد: میزان نیاز به استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده در فصل‌های مختلف سال متفاوت است به این معنی که در بهار و تابستان به دلیل گرم بودن هوا و تعریق نیاز به استفاده از این نوع کرم‌ها کمتر است.

وی افزود: در مناطق جغرافیایی مختلف نیز میزان نیاز به این کرم‌ها متفاوت است چنان‌که در شمال و جنوب کشور که هوا شرجی است نیاز کمتری به استفاده از این نوع کرم وجود دارد و در مناطق کویری و مرکزی کشور نیاز بیشتری به این موضوع احساس می‌شود.