دکتر فرزاد اشرافی در گفت‌وگو با طبنا (خبرگزاری سلامت)، با بیان این مطلب افزود: مصرف سیگار و الکل، فشار خون بالا، چربی خون بالا، کنترل قند عواملی هستند که در تسریع بروز آلزایمر موثرند و البته این عوامل قابل کنترل هم هستند. با کنترل این عوامل بیرونی سیر بروز کند می‌شود اما قابل پیشگیری نخواهد بود.

وی ادامه داد: با این وجود توصیه‌هایی برای افرادی وجود دارد که در روند بروز آلزایمر قرار گرفته‌اند، انجام ورزش‌های هوازی به صورت مرتب و مکرر به مدت ۸۰ دقیقه در هفته، افزایش فعالیت‌های اجتماعی‌ای که در تماس با سایر افراد باشد، افزایش مطالعه کتاب از این توصیه‌هاست. همچنین افرادی میانسالی که سابقه بروز آلزایمر در میان اعضای خانواده آنها وجود دارد بهتر است زبان دوم یاد بگیرند که این اقدام کمک زیادی به آنها می‌کند.

اشرافی اضافه کرد: استفاده از غذاهایی نظیر ماهی سالمون که امگا ۳ فراوان دارد می‌تواند باعث بهبود وضعیت مغز شود. مصرف خشکبار شامل مغزها هم توصیه می‌شود.

این متخصص مغز و اعصاب تاکید کرد: مهم‌ترین نکته درباره محافظت از مغزتان در مقابل بیماری فراموشی سالخوردگی این است که از همین امروز شروع کنید. درست است که بیماری فراموشی سالخوردگی و سایر مشکلات حافظه‌ای مثل آلزایمر از ۶۰ سالگی به بالا شروع می‌شود اما شما برای محافظت از مغزتان باید از همین حالا اقدامات لازم را شروع کنید. شیوه زندگی نقش مهمی را در وضعیت آینده افراد ایفا می‌کند. استفاده از موادمخدر و برخی داروها، کلسترول بالا و بی‌تحرکی و نداشتن ورزش کافی موضوعاتی است که احتمال ابتلا به فراموشی را افزایش داده و سن ابتلا به آن را کاهش می‌دهند.