به گزارش طبنا( خبرگزاری سلامت ) از دیلی میل، همه ما زمانی به دلایلی دچار اضطراب‌های بیمارکننده می‌شویم. در حقیقت بنابر بررسی‌های محققان در سال ۲۰۱۵، ۳۱ درصد از بزرگسالان آمریکایی گفته بودند که اضطراب روی سلامت جسم شان، اثر بدی گذاشته است.

در تحقیقات گذشته مشخص شده بود که سلول‌های ایمنی به نام ماست سل‌ها، نقش مهمی‌در ایجاد بیماری‌های التهابی و حساسیتی، مانند آسم، آنافیلاکسی و یا واکنش‌های شدید حساسیتی دارند. این سلول‌ها در برابر آلرژی زاهایی مانند گرده گل‌ها، مایت‌های گرد و غبار و یا بادام زمینی، نوعی ماده شیمیایی به نام هیستامین آزاد می‌کنند تا بدن را از گزند این مواد آلرژی زا محفوظ نگهدارند که خود این فرآیند موجب آبریزش بینی، چشم‌های اشک آلود و التهاب راه‌های تنفسی می‌شود. از طرفی محققان متوجه شده بودند که ماست سل‌ها، هنگام مضطرب شدن فرد، بسیار فعال می‌شوند و در نتیجه موجب بیماری می‌شوند. اما چه چیزی، ماست سل‌ها را به شدت فعال می‌کند.

محققان با آزمایش بر روی موش‌ها، متوجه شدند که نوعی پروتئین، به نام « گیرنده فاکتور ترشح کورتیکوتروپین نوع۱- CRF1»، هنگام شرایط اضطراب آور، به ماست سل‌ها، دستور ترشح مواد شیمیایی می‌دهد که این مواد به نوبه خود باعث ابتلا فرد به بیماری‌های حساسیتی و التهابی مانند سندرم روده تحریک پذیر، آسم و بیماری‌های خودایمنی مانند لوپوس می‌شود.

بنا به گزارش طبنا، این کشف اولین گام در مهار بیماری زایی اضطراب و بهبود کیفیت زندگی افرادی است که از بیماری‌های ناشی از اضطراب در عذاب هستند.

مترجم: نادیا زکالوند