به گزارش طبنا(خبرگزاری سلامت) از مدیکال‌نیوزتودی، حس بویایی، در تاریخ علم پزشکی کمک بسیاری به تشخیص و درمان بیماری‌ها کرده است. به طور مثال در متن‌های سانسکریت، نوشته‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد، طبیبان با استفاده از بوی نفس بیمار، بسیاری از بیماری‌ها را تشخیص می‌دادند. اما علم پزشکی مدرن، تازه چند سالی است که در این زمینه تحقیقاتی انجام داده است.

در سال‌های اخیر، پزشکان شروع به استشمام بوی بدن بیمار و ادرار آنها کرده و تقریبا بیشتر آنها به این نتیجه رسیدند که این روش در تشخیص بیماری‌ها بسیار مطمئن است. به طور مثال بیماری‌های زیر بوهای خاص خودشان را دارند:

خنازیر(آماس غدد لنفاوی ناحیه گردن): بوی آبجوی کهنه

حصبه: بوی نان پخته

تب زرد: بوی قصابی

دیفتری: بوی شیرین

کتواسیدوز دیابتی(یکی از عوارض حاد دیابت): بوی ناشی از تجزیه سیب گندیده

ناتوانی در سوخت و ساز اسیدآمینه متیونین: بوی کلم آبپز

هایپر امینواسیدوری: جوی خشک شده

در تحقیقی که توسط محققان سایکولوژی ساینس در خصوص واکنش سیستم ایمنی بدن به بیماری ها انجام شد، معلوم شد که سیستم ایمنی بدن با تغییر بوی بدن انسان، علایم بیماری را واضح می‌کند.

بوی بدن انسان بیشتر ناشی از باکتری‌ها و ترشحات غدد پوستی و به ویژه غدد آپوکرینی، که تعداد بسیاری از آنها در زیربغل مشاهده می‌شود، است. بوی بدن هنگام بیماری، به چند روش تغییر می‌کند: اول اینکه، وقتی بدن دچار عفونت می‌شود، میکروب‌های موجود در بدن‌مان، بوی متفاوتی ایجاد می‌کنند. دوم اینکه، ژن‌های مرتبط با مجموعه سازگاری بافتی اصلی بدن که واکنش سیستم ایمنی بدن را کنترل می‌کنند، روی بوی بدن هم تاثیر می‌گذارند و سومین روش، سیستم ایمنی فعال بدن است که روی غدد درون ریز و یا سیستم هورمونی بدن اثر گذاشته و موجب تغییر بوی بدن به بویی خاص می‌شود.

به گزارش خبرگزاری طبنا، محققان با استفاده از این دانش، شروع به استفاده از این حس قوی فراموش شده در تشخیص انواع بیماری‌ها کرده‌اند، تا جایی که برخی از مراکز درمانی از حس بویایی قوی سگ‌ها برای استشمام بیماری‌های سرطان استفاده می‌کنند.

مترجم: نادیا زکالوند