به گزارش طبنا (خبرگزاری سلامت)، محققان دانشگاه اوکلاهما آمریکا در مطالعه خود دریافتند زنانی که در طول بارداری دچار عوارض شدید نظیر فشارخون بالا و دیابت بارداری ‌می‌شوند با احتمال بالا تجربه گُر گرفتگی‌های بیشتر در زمان یائسگی هم روبه‌رو هستند.

دکتر رودا کونانت، سرپرست تیم تحقیق، در این باره ‌می‌گوید: این مطالعه نشان ‌می‌دهد که چقدر عوارض بارداری نظیر دیابت بارداری و فشارخون بالا در این دوره بر سلامت فرد در سنین بالاتر، به‌خصوص سلامت قلبی و عروق در میانسالی، اهمیت دارد.

محققان عنوان ‌می‌کنند گُر گرفتگی، فشارخون بالا در دوره بارداری و دیابت بارداری همگی به‌دلیل وجود دلایل مشابه به هم مرتبط هستند. دلیل مشابه بروز هر یک از این عوارض «اختلال اندوتلیال عروقی» است.

پژوهشگران در این مطالعه، داده‌های بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ زن را مورد بررسی قرار دادند. یافته‌ها نشان داد دیابت بارداری و فشارخون بالا در دوره بارداری با افزایش طول مدت گُر گرفتگی در سنین بالاتر مرتبط است.

کونانت در ادامه ‌می‌افزاید: زنان دارای سابقه این نوع اختلالات بارداری احتمالا بیشتر باید داروهای کاهش دهنده کلسترول و داروهای دیابت مصرف کنند.

به گفته محققان، طبق برآوردها بالغ بر ۸۰ درصد زنان در طول دوره یائسگی گُر گرفتگی را تجربه ‌می‌کنند.(مهر)