دکتر زهره نیک‌بخت در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت) با بیان این مطلب افزود: معمولا آلرژی‌های پوستی با خارش، التهاب و ایجاد دانه‌های برجسته که به آنها پاپول گفته می‌شود، شروع می‌شود.

وی ادامه داد: معمولا اگر افراد دارای زمینه ژنتیکی آلرژی در دوران کودکی باشند، در ایام بهار نشانه‌های آلرژیک در آنها خیلی بیشتر شده و شدت پیدا کند. البته در اواخر اسفند ماه و شروع بهار به دلیل استفاده بیشتر از حد از مواد شوینده در منازل به ویژه در بین خانم‌ها، نیز بیشتر می‌شود.

نیک‌بخت اضافه کرد: این در صورتی است که حتی اگر افراد آلرژی هم نداشته باشند ممکن است دچار آلرژی و الگزما همراه با خارش شدید، التهاب و تورم شوند.

این متخصص پوست و مو تاکید کرد: با وجود اینکه گاهی خارش پوست می‌تواند به شدت آزاردهنده باشد، اما بهتر است که آن را نخارانند به ویژه دانه‌های آبداری که رو پوست قرار دارد چراکه ممکن است شدت پیدا کند.

وی تصریح کرد: برای بهبود خارش پوست التهابی بهتر است تا از کرم‌های حاوی کورتن تحت نظارت پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. بچه‌های کوچک یا نوزاد و زنانی که نمی‌دانند باردار هستند در صورت مصرف طولانی مدت ممکن است دچار آسیب شوند.

نیک‌بخت گفت: البته کرم‌های کورتن هم هستند که در این دوران بی ضرر باشد اما باید با نظر پزشک مصرف شود.

این متخصص پوست و مو با اشاره به اهیمت درمان آلرژی پوستی اظهار داشت: اگر افرادی که دچار آلرژی پوستی‌اند خیلی جدی به آن رسیدگی و داروهایشان را مصرف کنند سریع می‌توانند این عارضه را رفع کنند در غیر این‌صورت اگزما می‌تواند مدت‌ها باقی بماند و آزاردهنده خواهد بود.