دکتر محمدرضا زاهدپور انارکی در گفت‌وگو با طبنا(خبرگزاری سلامت )، درباره بیماری آسم گفت: آسم از جمله بیماری‌هایی است که قابل مهار بوده اما با دارو ریشه‌کن نمی‌شود.

وی با بیان اینکه همه انواع آسم به نوعی آلرژیک هستند،‌ ادامه داد: نوعی از این بیماری ارثی بوده و از والدین به فرزند می‌رسد،‌ نوع دیگری از این بیماری آسم شغلی است که این دو با یکدیگر تفاوت دارند.

این فوق تخصص ریه اظهار کرد:‌این بیماری با قرار گرفتن بیمار در معرض استرس و عفونت‌های تنفسی و ویروسی تشدید شده و با فرا رسیدن فصولی که آلرژی در آن بیشتر مشاهده می‌شود بیماری ممکن است تشدید شود، آلودگی هوا نیز از دیگر عوامل تشدید کننده آسم است و به ‌ویژه قرار گرفتن در معرض انواع سوخت‌های فسیلی می‌تواند باعث تشدید این بیماری شود.

وی با اشاره به اینکه معمولا ۱۵ تا ۲۰ درصد جمیعت در جوامع مختلف گرفتار بیماری آسم می‌شوند، افزود: بیشترین شیوع این بیماری مربوط به دوران کودکی است اما در هر سنی ممکن است فرد به این بیماری مبتلا شود،‌ همچنین آسم کودکی در میان پسران شایع‌تر است اما آسم در افراد بالای ۴۰سال میان زن و مرد تفاوتی ندارد.

این فوق تخصص ریه خاطرنشان کرد: آسم شغلی بیشتر در میان افرادی که با پرندگان سرو کار دارند، دامداری‌ها، آزمایشگاه‌های مواد شیمیایی و افرادی که در محیط کاری به نوعی با آلودگی سر و کار دارند، مشاهده می‌شود، این افراد باید شغل خود را تغییر داده و از وسایل ایمنی ضروری استفاده کنند و حتما باید تحت درمان قرار بگیرند.

وی با تاکید براینکه قیمت داروها برای افرادی که تحت پوشش قرار ندارند سنگین است، عنوان کرد: این افراد باید تحت نظر پزشک باشند و طولانی مدت از دارو استفاده کنند،‌ لذا داروهای مخصوص این بیماری در همه جای جهان از جمله ایران هزینه زیادی را به افراد و بیمه‌ها تحمیل می‌کند.

انارکی تصریح کرد: غالب داروهای این بیماری تحت پوشش بیمه قرار دارند اما با اجرای بیمه سلامت برخی داروها حتما باید از مراکز دولتی تهیه شوند که این موضوع دسترسی به این داروها را برای برخی با محدودیت مواجه کرده است.

وی با درخصوص نکاتی که افراد مبتلا به آسم باید رعایت کنند، بیان کرد: این افراد باید از مواجهه با موادشیمیایی،‌بوها، هوای سرد، مصرف عطر و ادکلن و اسپری و نگهداری حیوانات خانگی پرهیز کرده و حتما وسائل خوابشان از ملحفه‌های آنتی‌بایت باشد، وسایل خواب این افراد باید مرتب شست‌وشو و اتو شود،‌ همچنین این افراد باید مراقب باشند که سرما نخورند و واکسن انفولانزا را نیز حتما تزریق کنند.

انارکی تاکید کرد:‌ مبتلایان به آسم حتما باید از آرامش داشته و از ورزش‌های سنگین به‌ویژه در هوای آلوده پرهیز کنند.