۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۲

۸۰ درصد از حریق‌های چیتگر هدایت شده است/ آتش سوزی‌های مکرر در این بوستان عمدی است

رییس کمیته برنامه‌وبودجه شورای شهر گفت: معتقدم تنها 20 درصد از آتش‌سوزی‌ها به دلیل عملکرد مردم اتفاق می‌افتد اما 80 درصد حریق‌های دیگر به صورت هدایت شده و به منظور ضربه زدن از سوی افرادی انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار شهری طبنا (خبرگزاری سلامت)، مجید فراهانی در بازدید از بوستان جنگلی چیتگر و خشک شدن درختان این بوستان، اظهار داشت: عمده مشکلات ایجاد شده در این بوستان مربوط به دهه های اخیر است. برای حل مشکل فضای سبز در شهر تهران می توانیم روی بوستان جنگلی چیتگر متمرکز شویم و شاهد اثربخشی بالایی از این محل باشیم.

وی با بیان اینکه بزرگترین مشکل بوستان جنگلی چیتگر قطع آب است، افزود: ساخت و ساز یک دفعه‌ای در تهران و به خصوص این منطقه موجب تغییر اقلیم و شرایط آبی شده به همین دلیل میزان آب پاسخگوی سیراب کردن درختان بوستان چیتگر در دو بخش شرقی و غربی نیست.

رییس کمیته برنامه و بودجه شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری تهران به سازمان آبفا کمک‌های زیادی کرده است، گفت: حتی در صحن شورا تسهیلاتی برای انشعابات و اشتراکات به آبفا داده شد به همین دلیل معتقدم با توجه به لابی های سنگین آبفا برای دریافت تسهیلات، می‌توانستیم امتیازاتی از آن‌ها بگیریم که یکی از آن‌ها وصل مجدد آب بوستان چیتگر باشد.

فراهانی با اشاره به اینکه منطقه چهار برای آبیاری بوستان جنگلی لویزان اقداماتی انجام و قرارداد سه گانه‌ای نیز در این خصوص به امضا رسانده است، تصریح کرد: در منطقه ۴ به ازای امتیاز حفاری آبفا، آبیاری انجام می‌شود به همین منظور می‌توان از این مدل اقتصادی برای بوستان جنگلی چیتگر نیز استفاده کرد.

وی ادامه داد: اگر نتوانیم مشکل کمبود آب بوستان چیتگر را حل کنیم، نهضت درخت کاری سودی برای ما ندارد، زیرا کاشت درخت بدون آب بی فایده است.

عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه به نظر می رسد آتش سوزی های مکرر در این بوستان عمدی باشد، گفت: کسانی پشت این ماجرا هستند، مخصوصا آتش‌سوزی ۲۰ هکتاری که در تاریخ چیتگر بی‌سابقه بود. اتفاقات نشان می دهد که باید راه حل اساسی برای این بوستان در نظر گرفته شود.

فراهانی یادآور شد: معتقدم تنها ۲۰ درصد آتش‌سوزی‌ها به دلیل عملکرد مردم اتفاق می‌افتد اما ۸۰ درصد حریق های دیگر به صورت هدایت شده و به منظور ضربه زدن از سوی افرادی انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بوستان چیتگر بزرگتر از یک ناحیه شهرداری است، افزود: اما این بوستان چارت سازمانی مشخصی ندارد اما معتقدم معاونت برنامه‌ریزی می‌تواند پیشنهاداتش را به شورا ارائه دهد تا مشکلات موجود در خصوص این بوستان هرچه سریعتر حل شود.

رییس کمیته برنامه و بودجه شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه ۳هزار درخت آفت‌زده در بوستان جنگلی چیتگر وجود دارد، گفت: به دلیل عدم سرایت به سایر درختان باید با منابع طبیعی جلسه بگذاریم و این درختان آفت زده را تعیین تکلیف کنیم.

فراهانی با بیان اینکه طبق اخبار به دست آمده ۴۰ درصد آب چاه‌های چیتگر در انحصار باشگاه های سوارکاری ، اپارک و… است، تصریح کرد: نباید اجازه استفاده از این آب به کسی داده شود.

وی ادامه داد: این مجموعه‌ها برای شهرداری درآمدی ندارند و آن‌ها نیز نه تنها پولی بابت فعالیت های خود در این بوستان پرداخت نمی کنند بلکه آب مجانی نیز دریافت می‌کنند که این موضوع نیز خود جای سوال دارد.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments