۱۲ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۸
خبرگزاری سلامت گزارش می دهد؛

۱۵ هزار کرونا مثبت در بین جمعیت سالم چه می کنند؟

سفر 15 هزار کرونا مثبت و اطلاع ستاد مقابله با کرونا از این موضوع و انجام نشدن اقدام قابل تامل در جمع آوری این افراد، خود ابهام بزرگی در نوع عملکرد این ستاد ایجاد کرده آیا واقعا با دانستن این موضوع چرا کاری نکرده است.

محمدسیاح: به گزارش گروه بهداشت و درمان خبرگزاری سلامت؛ اپیدمی کرونا در همه جای جهان پیشروی داشته، اما در مقابل کشورهای زیادی هستند که واکسیناسیون را با واکسن های مورد تایید سازمان بهداشت جهانی در سطح گسترده ای آغاز کرده اند. با این حال در ایران وضعیت بسیار متفاوت از کل جهان است!

از این متفاوت که با وجود اینکه سازمان بهداشت جهانی سهمیه ای از واکسن های مورد تاییدش را برای همه کشورها قرار داده ایران این پیشنهاد را رد کرد و به سمت خرید واکسن از کشورهای روسیه و هند و چین و همکاری با کوبا و تلاش برای ساخت در داخل رفت. هر چند که برای تامین میازن دز مورد نیاز برای کل جمعیت ایران نیاز به واردات واکسن است اما این رویه هم چندان درست عمل نکرد.

هند در اقدامی از ارسال بیش از نیمی از محموله واکسنی که قرار بود به ایران بدهد منصرف شد؛ واکسن های روسی در حال نشان دادن عوارض خود هستند و بسیاری از کادر درمان که این واکسن را دریافت کرده اند دچار عوارض شدید شدند و این موضوع را هم مینو محرز عضو علمی ستاد مبارزه با کرونا هم تایید کرده است. اطلاعات خاصی هم درباره واکسن چینی و عوارض آن هم در دسترس نیست و کسی درباره آن حرفی نمی زند!

در این شرایطی که بسیاری از کشورهای جهان واکسیناسیون را آغاز کرده اند؛ ایران همچنان اندریک خم این است که وارد کند وارد نکند یا خودش بسازد! هرچند که اخبار موثقی هم از وضعیت واکسن های ایرانی کرونا در دسترس نیست!

علاوه بر آشفته بازاری که برای واکسن درست شده است، کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و کاهش محدودیت ها را هم باید اضافه کرد! نکته عجیب هم این است که ستاد مقابله با کرونا در تمهیداتی سفر با خودروی شخصی را ممنوع کرد و پلیس و سایر نهادها برای این موضوع جرایم سنگینی را وضع کردن و راه ها را هم برای خودروهای شخصی بستند هرچند که فیلم های منتشر شده از ورودی و خروجی شهرها نشان می دهد محدودیت ها خیلی سفت و سخت اعمال نمی شود، تردد و مسافرت با وسایل حمل و نقل عمومی را به شرط انجام تست کرونا باز گذاشتند! در همین بین هم دغل بازی ها آغاز شد!

عده ای از صاحبان آژانس های مسافرتی شروع کردند به جعل تست های کرونا و عده ای هم از این روش استقبال کرده و به سفر رفتند! حالا دکتر علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به ممنوعیت تجمع در پارک‌های شهرهای قرمز و نارنجی در روز طبیعت گفته است: « بیش از ۱۵ هزار نفر کرونا مثبت داشته‌ایم که با وجود اطلاع از مثبت بودن تست کرونایشان اقدام به مسافرت در ایام نوروز کرده‌اند که بیماری را در سراسر کشور منتشر کرده‌اند.»

او تاکید کرده است: «این در حالی است که این افراد را شناسایی کردیم و کد ملی آنها را داریم و این اقدام آنها پایمال کردن حقوق دیگران است.»

حالا سوال اصلی این است که با وجود شناسایی این افراد چرا هنوز اقدام قابل تاملی برای قرنطینه این افراد صورت نگرفته است؟ سوال بعدی این است که چرا این افراد اجازه سفر یافته اند یا اصلا چطور به سفر رفته اند؟ مگر محدویت سفر برقرار نشده بود؟ این افراد با استفاده از چه وسیله ای و در چه مسیرها و شهرهایی سفر کرده اند؟

همه اینها و چندین ابهام دیگر وجود دارد که آقای سخنگو درباره آن صحبت نکرده است. آیا این ستاد نمی دانست یا تازه متوجه این موضوع شده و حالا چه می شود؟ به نظر می رسد خود مقامات ستاد هم اراده جدی برای کنترل بیماری ندارند چراکه اگر چنین بود نباید این موضوع به سادگی بیان و از آن عبور می کردند.

به هر حال مردم هم اگر رعایت نکنند این وظیفه ستاد است که با اعمال محدودیت های جدی تر و برخورد سخت با متخلفان بویژه آنهایی که کرونا مثبت هستند جلوی این تخلفات را بگیرد وگرنه با چند سخنرانی و هشدار وضعیت بهتر نخواهد شد!

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments