۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷

۱۰ نفر به اتهام آتش سوزی در چیتگر دستگیر شدند

شهردار منطقه 22 از دستگیری 10 نفر به دلیل آتش سوزی های رخ داده در بوستان جنگلی چیتگر خبر داد و گفت: در این خصوص منتظر نظر مراجع قانونی هستیم.

به گزارش خبرنگار شهری طبنا (خبرگزاری سلامت)، علی نوذرپور امروز در نشست بررسی مشکلات بوستان جنگلی چیتگر اظهار داشت: بحث کلان فضای سبز به دلیل مسائل متعدد آب، زمین و منابع اعتباری به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۴ سند آسیب‌شناسی فضای سبز کشور با محوریت آب، زمین و منابع طبیعی در دولت بررسی و به تصویب رسید، افزود: با تصویب این سند تکالیفی بر عهده سازمان‌های مختلف گذاشته شد. بر اساس این سند قرار شد وزارت نیرو، فاضلاب را به صورت رایگان در اختیار تصفیه‌خانه‌ها قرار دهد تا نسبت به تصفیه آن اقدام شود اما این موضوع تا به امروز مغفول مانده است.

شهردار منطقه ۲۲ ادامه داد: هم اکنون رایزنی‌هایی در این خصوص انجام شده و در مرحله نهایی هستیم تا ۴ محل برای تصفیه‌خانه فاضلاب در نظر بگیریم.

نوذرپور با بیان اینکه در مورد آب فضای سبز شهری نیز برای وزارت نیرو در قانون هوای پاک برنامه هایی مشخص شده است، عنوان کرد: این وزارت خانه باید تا ۱۵ مترمربع سرانه رایگان به شهرداری‌ها بدهد.

وی اضافه کرد: از سال ۹۲ به دلیل مشکل کم آبی و قطع مقطعی آب بوستان جنگلی چیتگر پیگیر مشکلات این بوستان هستیم، همچنین مجبور شدیم از بخش خصوصی برای تامین آب مورد نیاز بوستان، آب خریداری کنیم.

شهردار منطقه ۲۲ با اشاره به اینکه باید در خصوص قطع آب بین شهرداری و وزارت نیرو تفاهم‌نامه‌ای امضا شود، افزود: چیتگر در سال ۶۲ به بنیاد اقتصادی کوثر و بعد از آن نیز به صورت مقطعی اول به منطقه ۵ و بعد به منطقه ۱۵ داده شد اما در مورد تعیین تکلیف این جنگل و تعیین حدود اختیارات آن هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

نوذرپور اضافه کرد: حتی برای چیتگر مطالعات گسترده‌ای انجام شد که سند آن آماده است. یک سال و نیم پیش سند را به اداره کل منابع طبیعی ارسال کردیم اما آنها تصویب آن را منوط به تفاهم‌نامه و محاسبه بهره مالکانه کرده‌اند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه نمی‌توانیم درختی را بدون هماهنگی اداره کل منابع طبیعی قطع کنیم، گفت: چندی پیش باخبر شدیم که اداره کل منابع طبیعی برای قطع ۱۳ درخت از شهرداری شکایت کرده و حتی بازپرس حکم جلب مرا نیز صادر کرده بود.

شهردار منطقه ۲۲ ادامه داد: بعدا مشخص شد که این ۱۳ درخت بیمار بوده و خود اداره کل منابع طبیعی مجوز قطع آن را به دلیل بیماری صادر کرده است.

نوذرپور به آتش‌سوزی‌های اخیر در چیتگر اشاره کرد و گفت: به دلیل بارندگی خوب فصل بهار علف‌های زیادی در این منطق رشد کردند که برخی حریق‌ها نیز به دلیل وجود همین علف و حرکات مردمی و برخی دیگر نیز به دلیل بازیگوشی و شاید مسابقه ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه نمی توانیم حکم به تعمدی بودن آتش سوزی ها بدهیم، تاکید کرد: اما ۱۰ مورد دستگیری در سال جاری داشتیم که منتظر نظر مراجع قانونی هستیم.

شهردار منطقه ۲۲ تصریح کرد: برای آنکه بتوانیم حریق ها را مهار کنیم در بالای تپه‌ها دیدبان گذاشته و اکیپ موتوری را به کپسول آتش‌نشانی مجهز کرده ایم.

نوذرپور به مسابقه یک پدر و پسر بر سر میزان گسترش حریق در چیتگر اشاره کرد و گفت: به غیر از آتش‌سوزی که در روز انتخابات شورایاری‌ها رخ داد و حتی ماشین آتش‌نشانی به دلیل سرعت بالا چپ کرد، حریق گسترده‌ای در این منطقه صورت نگرفته است.

وی در خصوص موضوعات مطرح شده مبنی بر اینکه ۴۰ درصد آب چیتگر به مجموعه‌های تجاری و استخر اپارک اختصاص دارد، عنوان کرد: چنین چیزی صحت ندارد چرا که این مجموعه‌ها بر اساس قرارداد مشارکتی بین شهرداری و مجموعه‌های خصوصی فعال اند. قرارداد آنها مربوط به این دوره نمی شود.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments