۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۰

۹۰ درصد آسیب‌های کشور تولید داخل است

معاون امنیتی و انتظامی‌وزیر کشور گفت: ۸۰ تا ۹۰ درصد آسیب‌های داخل کشور دستپخت خودمان است هرچند خارجی‌ها هم در این زمینه تاثیر دارند.

به گزارش گروه اجتماعی طبنا(خبرگزاری سلامت)، حسین ذوالفقاری روز یکشنبه در نشست مسئولان بسیج شهرداری‌های مراکز استان‌ها با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر که در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برگزار شد، افزود: تهدیداتی از بیرون و آسیب‌های داخلی وجود دارد که بخشی از آسیب‌های داخلی هرچند ناشی از عوامل خارجی است ولی بخشی از آن هم دست پخت خودمان است.

وی ادامه داد: مثلث امنیت دارای سه ضلع است که اگر تلاقی با هم پیدا بکنند ناامنی ایجاد می‌شود اولین ضلع این مثلث وجود مجموعه تهدیدات نسبتاً فعال خارجی است که می‌تواند شامل انواع تهدیدها باشد.

وی اضافه کرد: وجود آسیب‌های داخلی نسبتاً بالا در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و کارکردی دومین ضلع این مثلث و ضعف در کنترل سومین ضلع این مثلث محسوب می‌شود.

ذوالفقاری گفت: اگر دو نوع تهدید اولیه که ذکر شد، وجود داشته باشد و از طرفی جامعه نیز تاب‌آوری داشته باشد باز جامعه ناامن نخواهد شد و اگر هر سه این‌ها وجود داشته باشد باید در انتظار ناامنی باشیم.

وی ادامه داد: تهدیدات ناامنی بیرونی ما در رتبه اول است و استکبار جهانی که آن را ایجاد می‌کند. در این حال ما تنها بخشی از این کوه یخ را می‌بینیم که لازم است عمیق تر به آن نگاه کنیم در بحث ماهیتی استکبار آمریکا هنوز دقیق تر عبور نکرده‌ایم و فکر می‌کنیم همین مقدار که در خصوص ماهیت استکبار ورود کرده‌ایم کافی است.

ذوالفقاری با اشاره به ضعف مفرط در کارکرد سیستم‌های اداری گفت: به طور مثال زمانی که من در ناجا بودن روزانه ۵۰۰ هزار نفر با پلیس سر و کار داشتند واگر روزانه یک نفر در مراجعه این افراد با آنها به طور ناصحیح برخورد می‌کرد این یک نفر حداقل ۳ نفر دیگر را درگیر می‌کرد و می‌توان گفت که پلیس  روزانه دو میلیون نفر در کشور از این امر تاثیر می‌گرفت. این فرایندهای اداری متاسفانه ناشی از قوانین و مقررات در کشور است.

معاون امنیتی انتظامی‌وزیر کشور با بیان اینکه باید دید که میانگین انگیزه مدیران ما در چهار دهه گذشته آیا بالاتر رفته است یا نه گفت: جواب این سوال تقریباً مثبت است و مدیران وقت بالاتری را برای دادن خدمات گذاشته اند اما این چه سیستمی‌است که طراحی کرده‌ایم که مدیر ان صبح تا شب باید جلسه داشته باشند بنابراین گیر کار جایی است به  آن نپرداخته‌ایم و برای طی یک فرایند اداری باید گاهی ۱۰ جا مراجعه کرد و مردم در این سیستم اذیت می‌شوند و درست فساد هم اینجا ایجاد می‌شود.

ذوالفقاری با بیان اینکه ۸۰ درصد کار ما شامل پیشگیری است، گفت: این اتفاق افتاده است بحران‌ها  تعریف شده اند و بنا نداریم برای اداره کشور از نیروی قهریه استفاده کنیم. باید همه تلاش کنیم در حوزه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و به خصوص در حوزه امور روزمره مردم بیشتر تلاش شود تا احساس ناامنی به نارضایتی نشود.

وی  افزود: طیف ناامنی و حجم ناامنی در کشور بالا است اما امنیت در کشور برای مردم در درجه اول است و مردم نگران ایجاد ناامنی هستند و نگران از این هستند که خدشه‌ای به کشور و دین وارد شود و هر جا که لازم باشد در هر صحنه‌هایی مانند حضور در مراسم تشییع سردار سلیمانی حضور یافته اند و این حضورها نشانه توجه حق به مردم ما است.

ذوالفقاری اعلام کرد : فقط حضور در میدان خطر لازم نیست بلکه در هر صحنه ای که لازم باشد باید حضور پیدا کرد اگر ما بر مبنای دین عمل کنیم و حتی تا ۵۰ درصد به آموزه‌های دینی عمل کنیم نیازی به مخارج دیگر نیست. :مردم ستون هستند و زیر پرچم ولایت قرار دارند و نقش ولایت و رهبری نقش اول در ثبات امنیت در کشور است.

وی با اشاره به مسائلی که در مورد بنزین در دیماه به وجود آمد گفت: زمانی که فضاهایی ایجاد شد اما صبح یکشنبه رهبر معظم انقلاب اعلام نظر کردند اگر اعلام نظر ایشان و انسجام بین مجلس و دیگر قوا نبود مشکلات بیشتری ایجاد می‌شد.

ذوالفقاری با بیان اینکه پایه دیگر برقراری امنیت، تامین امنیتی  است که توسط نیروهای امنیتی ایجاد می‌شود، گفت: نقش بسیج نقشی بی‌بدیل است چرا که همه سیستم‌های دیگر توسط دشمنان قابل محاسبه هستند، اما بسیج قابل محاسبه نیست و نمی‌توانند برنامه‌ای برای آن تهیه کنند.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments