۰۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۶

۸۳درصد از جمعیت زنجان ۲ نوبت واکسن کرونا دریافت کرده اند

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با بیان اينکه از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، یک میلیون و ۴۶۳ هزار و ۵۳۶ دُز واکسن کرونا در استان زنجان تزریق شده است گفت : ۹۰ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال استان زنجان دُز اول واکسن و ۸۳ درصد واکسن نوبت دوم را دریافت کرده‌اند.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری سلامت (طبنا)زنجان، پرویز قزلباش ظهر چهارشنبه در نشست خبری با خبرنگاران در محل مرکز همایش‌های بین المللی روزبه زنجان، گفت: دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان بعد از ۲۰ ماه تلاش برای کنترل و مدیریت بیماری کرونا سختی‌های زیادی را سپری کرده و همچنان علی‌رغم همه دشواری‌های موجود، مجموعه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پای کار هستند و  در این خصوص کارنامه قابل قبولی در مدیریت پیشگیری از بیماری ارائه کرده است .

وی با بیان اینکه در دوران شیوع کرونا ۶ نفر از حوزه بهداشت و درمان جان خود را در راه مقابله با کرونا از دست داده و شهید شدند افزود : برخی از افراد نیز به دلیل عوارض بیماری کووید ۱۹ دچار مشکلات جدی هستند.

رئیس علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به نقش پررنگ رسانه‌ها در اطلاع رسانی  و فرهنگ‌سازی در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی  بیماری کرونا، گفت : طرح شهید سلیمانی یکی از طرح‌های مهم برای کنترل ومبارزه با بیماری کرونا بود و موفقیت‌های حاصل شده، نتیجه همکاری تیمی  ادارات، نهادها و مردم است .

قزلباش تصریح کرد: اکنون روند بیماری در استان زنجان به صورت نزولی است  ولی هشدار برای ورود موج ششم کرونا وجود دارد و همچنان علی‌رغم واکسیناسیون  نیازمند رعایت جدی پروتکل‌های بهداشتی هستیم، زیرا، ویروس کرونا هر دفعه رفتارهای جدیدی از خود بروز می‌دهد ، نباید گول این ویروس هزار چهره را بخوریم.

وی خاطر نشان کرد  : در چند ماه اخیر واکسیناسیون در کشور  با سرعت  قابل توجهی مواجه شد  که استان زنجان جزو سه استان برتر  کشور در زمینه تزریق واکسیناسیون را به خود اختصاص داده است .

این مسئول با بیان اینکه از ابتدای شیوع  کرونا تاکنون، یک میلیون و ۴۶۳ هزار و ۵۳۶ دُز واکسن کرونا در استان زنجان تزریق شده است گفت : ۹۰ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال استان زنجان دُز اول واکسن و ۸۳  درصد واکسن نوبت دوم را دریافت کرده‌اند.

قزلباش  با تاکید بر اینکه نباید به ویروس کرونا خوش‌بین باشیم، زیرا هر دفعه رفتارهای جدیدی از خود بروز می‌دهد، عنوان کرد: طبق تحقیقات انجام شده در حوزه بهداشت استان  در رابطه با بستری بیماران کرونایی بالای ۱۸ سال، افرادی که واکسن دریافت نکردند ۵ برابر بیشتر از افرادی که واکسینه شدند، بستری می‌شوند.

وی با بیان اینکه ۳۲ مرکز ۱۶ ساعته در دوران کرونا فعال بود، گفت: یکی از کارهای اساسی در استان زنجان انجام تست‌های سرپایی و رهگیری و پیگیری بیماران بود که به ازای هر یک نفر ۱۲ نفر رهگیری شدند.

 

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان یا بیان اینکه  ۵۰ درصد بودجه دانشگاه ها از درآمدهای داخلی کسب می‌ شود  گفت : در سال ۹۹ و  با شیوع بیماری کرونا دانشگاه علوم پزشکی زنجان با  کاهش ۳۸  درصدی درآمدها مواجه شد .

قزلباش تاکید کرد : خیال باطن نکنیم بیماری همچنان در کمین است و اگر حجم بیماری بیشتر شود قطعا آسیب های روانی جدی تری را به مردم وارد میکند و باید رعایت پروتکل ها فراموش نشود .

 

خبرنگار : زهرا نوری

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments