۲۵ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۷
فرزین سرکارات در گفت‌وگو با خبرگزاری سلامت:

۷۰ درصد از مراجعینم را از انجام عمل‌های زیبایی منصرف می‌کنم

رییس مرکز تحقیقات جمجمه و فک و صورت آزاد اسلامی تهران از حیطه فعالیت‌های جراحان فک و صورت، جایگاه ایران در جهان و دلیل افزایش جراحی‌های زیبایی می‌گوید.

به گزارش خبرنگار بهداشت خبرگزاری سلامت، فرزین سرکارات؛ رئیس بخش جراحی فک و صورت بیمارستان بوعلی دانشگاه آزاد اسلامی تهران در خصوص حیطه فعالیت‌های جراحان فک و صورت گفت: جراحی‌های زیبایی بخش کوچکی از جراحی‌های فک و صورت را تشکیل می‌دهند. دیگر جراحی‌های این حوزه شامل جراحی حفره دهان، فک بالا و پایین، بافت نرم، سخت و استخوان‌های صورت می‌شود. عمده این جراحی‌ها مربوط به جراحی‌های داخل دهانی است که شامل کیست‌ها، تومورهای داخل دهانی، ضایعات پاتولوژیک داخل دهان و دندان نهفته می‌شود. بخش بعدی مربوط به جراحی‌های تروما است که آسیب‌های وارد بر صورت و استخوان‌های فک، کاسه چشم، پیشانی را چه در زمینه سلامت بافت سخت و چه بافت نرم در تصادفات را دربر می‌گیرد.به دلیل اینکه آمار تصادفات در کشور ما بالا است، جراحی‌های مربوط به تروما بیشترین آمار را در ایران دارند.

رییس مرکز تحقیقات جمجمه و فک و صورت آزاد اسلامی تهران، افزود: نوع دیگر از جراحی‌هایی که مربوط به تخصص ما می‌شود، جراحی‌های پاتولوژیک است که شامل جراحی‌های مربوط به تومورها یا سرطان‌های خوش خیم و بدخیم می‌شود. بخشی از آن جراحی برداشت تومور است و بخش دیگر بازسازی بافت‌های از دست رفته صورت را در بر می‌گیرد که در این زمینه تکنولوژی فوق‌العاده جدیدی وجود دارد و آن استفاده از سیستم پرینترهای سه بعدی است که به کمک آن استخوان‌ها و بافت‌های از دست رفته را دقیق و مشابه با به سمت دیگر صورت از طریق عکس برداری، پردازش و ساخت کامپیوتری بازسازی و جایگزین می‌کنند.

رییس آکادمی بین اللمللی IAMDI منطقه خاورمیانه اظهار داشت: از انواع دیگر جراحی‌های مربوط به سر و صورت جراحی‌های زیبایی بافت‌های نرم و سخت هستند که شامل جراحی بینی، چانه، گوش و پلک می‌شوند. نوع دیگری از جراحی‌های فک و صورت، جراحی است که ارتباط فک بالا و پایین را اصلاح می‌کند و به آن‌ها جراحی‌های راست فکی گفته می‌شود؛ یعنی زمانی که فک عقب، جلوتر یا کج باشد، پزشک با انجام این جراحی‌ها فک را در موقعیت درست خود قرار می‌دهد. نوع دیگر نیز جراحی مفصل گیجگاهی فکی یا TMJ است که یکی از پیچیده‌ترین مفاصل بدن محسوب می‌شود.

فلوشیپ، مسترشیپ و دیپلمات ICOI از آمریکا عنوان کرد: علاوه بر این‌ها درمان‌های غیرجراحی نیز توسط جراحان فک و صورت انجام می‌شود. مثلاً در مورد مفصل گیجگاهی فکی از لیزر کم‌توان نیز استفاده می‌کنیم. یکی دیگر از اعمال غیرجراحی فتوداینامیک تراپی برای ترمیم اعصاب نواحی مختلف است.

دانشیار و مدیر گروه جراحی دهان و فک و صورت دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با اشاره به جایگاه ایران در زمینه جراحی فک و صورت در دنیا عنوان کرد: جراحی‌های فک و صورت در دنیا جراحی‌های بسیار پیشرفته و پیچیده‌ای هستند و کشور ما نیز یکی از بهترین‌ها در دنیا است. تقریباً هیچ جراحی در زمینه فک و صورت وجود ندارد که بیمار برای انجام آن مجبور شود تا به کشورهای دیگر سفر کند؛ به همین جهت ما در وضعیت مناسبی قرار داریم.

او در پاسخ به این سوال که انجام عمل ترمیمی فک بیماران سرطانی در ایران در چه سطحی قرار دارد، توضیح داد: من با استفاده از پرینتر سه بعدی تکنیک خاصی را در جراحی ترمیم فک بیمار سرطانی و انجام جراحی پیوند عروقی همزمان با آن را به همراه گروهی و با حضور دکتر آبادی که از آلمان آمده بود برای اولین بار در ایران انجام دادیم و امروزه این کار در دفعات بیشتری درکشور در حال انجام است.

فرزین سرکارات در پاسخ به این سوال که آیا دلیل افزایش انجام عمل‌های زیبایی مشکلاتی است که ما ایرانیان در آناتومی داریم یا جنبه روانی دارد، بیان کرد: بالاخره مقدار کمی مشکلات آناتومی وجود دارد اما بیش از آن که آناتومی تأثیرگذار باشد، مشکل فرهنگی است. به دلیل نوع تفکرات، پوشش و ایده‌آلیسم بودن ایرانی‌ها و پیروی کردن آن‌ها از مد، جراحی‌های ناحیه صورت در ایران زیاد است چون صورت در فرهنگ ما به ویژه در خانم‌ها بیشتر در معرض دید قرار دارد. البته امروز جراحی‌های زیبایی مربوط به بدن هم در حال گسترش است که این هم ریشه فرهنگی دارد.

او در پایان تاکید کرد: بهتر است پزشکی که این کار را انجام می‌دهند بداند که تعداد زیادی از افرادی که به او مراجعه می‌کنند نیازمند انجام این عمل‌ها نیستند و به دلایل اشتباهی برای انجام این اعمال مراجعه کرده‌اند. البته من قبول ندارم که پزشکان به این موضوع دامن می‌زنند تا حد کمی این این موضوع صحت دارد اما نه به صورت فراگیر بلکه خواست مردم است که این عمل‌ها انجام می‌شود. در مورد خودم می‌توانم بگویم که ۶۰ تا ۷۰ درصد از مراجعینم را از انجام عمل‌های زیبایی منصرف می‌کنم.

گفت‌وگو: پرستو خلعتبری

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments