۲۳ دی ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۸

۵ عامل موثر در داشتن زندگی سالم و طولانی

بررسی‌های متعدد علمی نشان داده‌، با پیروی از ۵ عامل سبک زندگی مطلوب می‌توان زندگی طولانی و سالمی را تجربه کرد.

به گزارش گروه سلامت طبنا (خبرگزاری سلامت) از مدیکال نیوزتودی، ما در مقایسه با گذشتگان‌مان سال‌های بیشتری عمر می‌کنیم. اما بیشتر افراد هر چه مسن‌تر می‌شوند، به بیماری‌های مختلفی مانند بیماری قلبی، سرطان و دیابت مبتلا می‌شوند. در واقع هر چه طول عمر بیشتر می‌شود، خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن هم افزایش می‌یابد.

دانشمندان در بررسی‌های خود با اطمینان می‌گویند سبک زندگی مطلوب می‌تواند تفاوت مهمی در زندگی‌مان ایجاد کند و ما با وجود عمر طولانی، بدن سالمی هم داشته باشیم.

بنا به گفته دانشمندان، از عواملی که می‌تواند چنین تاثیر خوب و مهمی روی بدن‌مان به جای بگذارند، باید به ۵ مورد داشتن فعالیت فیزیکی، پرهیز از سیگار، دوری از نوشیدنی‌های الکلی، رژیم غذایی سالم و حفظ وزن مناسب اشاره کرد.

بررسی‌ها نشان داده که سیگار، عدم فعالیت، رژیم غذایی نامطلوب و مصرف الکل موجب ۶۰ درصد مرگ زودهنگام می‌شود و از عمر فرد ۷,۴ تا ۱۷,۹ سال کم می‌کند.

محققان برای بررسی کارایی این ۵ عامل در حفظ سلامت بدن و طولانی کردن عمر افراد، به مدت چند سال وضعیت سلامتی ۷۳هزار و ۱۹۶ زن و ۳۸ هزار و ۳۶۶ مرد را تحت نظر گرفتند.

آنها به سبک زندگی این افراد امتیازی از ۰ تا ۵ دادند و این امتیاز را با بررسی ۵ عامل سبک زندگی سالم در زندگی آنها ارزیابی ‌کردند. در واقع آن دسته از افرادی که  ۵ عامل سبک زندگی را رعایت می‌کردند، ۵ امتیاز را به‌طو کامل داشتند.

در این ارزیابی چند ساله، محققان تمام بیماری‌های احتمالی، مانند سرطان، دیابت نوع۲ و بیماری‌های قلبی-عروقی را در آنها مورد توجه قرار دادند. البته علاوه بر ۵ عامل سبک زندگی، مواردی چون سابقه خانوادگی، سن و نژاد داوطلبان شرکت در آزمایش را هم در نظر گرفتند.

در این بررسی معلوم شد، زنان ۵۰ ساله که یکی از عوامل سبک زندگی را رعایت می‌کردند، ‌توانستند بدون سرطان، دیابت و بیماری قلبی تا ۲۴ سال بعد هم به زندگی خود ادامه دهند. اما آن دسته از زن‌هایی که ۴ یا ۵ عامل سبک زندگی سالم را رعایت می‌کردند، ۳۴ سال دیگر هم عمری بدون بیماری داشتند. این وضعیت در مردهای ۵۰ ساله، به ترتیب ۲۴ و ۳۱ سال بود.

همچنین مردهای۵۰ ساله به بالا، که بیش از ۱۵ عدد سیگار در روز می‌کشیدند و افراد مبتلا به چاقی، در مقایسه با مردهای دیگر، کمترین عمر را داشتند و به بیماری‌های مختلفی مبتلا شده بودند.

در ضمن مردان و زنانی که با وجود رعایت کردن ۴ یا ۵ عامل سبک زندگی سالم به بیماری‌هایی چون سرطان و قلبی-عروقی و دیابت نوع۲ مبتلا شده بودند، توانستند با وجود این بیماری‌ها، عمری طولانی‌تر داشته باشند.

به گزارش طبنا، با رعایت کردن ۵ عامل سبک زندگی سالم می‌توان زندگی طولانی و باکیفیتی را تجربه کرد.

مترجم: نادیا زکالوند

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments