۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹

۵۴ درصد ناوگان اتوبوسرانی فرسوده است

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: هم‌اکنون در شهر تهران حدود پنج هزار و ۹۰۰ دستگاه اتوبوس فعال است که ۵۴ درصد از این ناوگان، فرسوده هستند.

به گزارش خبرنگار شهری طبنا (خبرگزاری سلامت)، سید آرش حسینی میلانی در صد و هشتاد و دومین جلسه شورا با اشاره به آمار اتوبوس‌های فرسوده در شهر تهران اظهار داشت: عدد ۵۲۶۷ را باید به خاطر سپرد چراکه در سال ۱۴۰۲ با فرض عدم افزایش ناوگان،۸۹ درصد اتوبوس‌های پایتخت فرسوده خواهند بود.

وی با بیان اینکه اگر سیستم حمل و نقل عمومی را اصلاح نکنیم همچنان باید نسبت به ناوگان فرسوده در حوزه اتوبوسرانی اقدام کنیم، افزود: اگر برای نوسازی و توسعه حمل و نقل عمومی اقدام نکنیم سیاست‌های کنترلی، جریمه و طرح ترافیک یا ارتقای استاندارد خودروها تاثیری نخواهد داشت و محیط زیست شهر تهران آلوده‌تر و شهر تهران با ترافیک بیشتری روبه‌رو خواهد شد.

عضو شورای شهر تهران در ادامه با تاکید بر اینکه با وجود گرانی بنزین و اعمال محدودیت‌های تردد همچنان شاهد ترافیک شدید در شهر تهران هستیم، گفت: یکی از دلایل مهم این موضوع تکمیل نبودن سیستم حمل و نقل عمومی روزآمد است.

حسینی میلانی با اشاره به اینکه متروی تهران می‌تواند پنج میلیون سفر در روز جابه‌جایی داشته باشد، تصریح کرد: در حال حاضر مترو تنها از یک سوم ظرفیت خود استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون در شهر تهران حدود پنج هزار و ۹۰۰ دستگاه اتوبوس فعال است که ۵۴ درصد از این ناوگان، فرسوده هستند.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه متاسفانه ۸ سال است که دولت هیچ اتوبوس جدیدی را به شهرداری تهران تحویل نداده است، تاکید کرد: در این سال‌ها روند نوسازی ناوگان اتوبوسرانی بسیار کند شده و شرایطی به وجود آمد که در چالش فرسودگی ناوگان اتوبوس، از وضعیت هشدار هم عبور کرده‌ایم و روزانه ۳۰۰ دستگاه اتوبوس به دلیل فرسودگی در سطح شهر تهران متوقف می‌شوند.

حسینی میلانی با تاکید بر اینکه در این دوره مدیریت شهری با میراث بدهی‌های سنگین روبه‌رو است، گفت: این تنگنای به وجود آمده، موجب شده تا مدیریت شهری با یک سیاست ریاضتی ایام را به سر کند.

وی با تاکید بر اینکه دولت، وزارت صمت و بانک مرکزی می‌توانند حمایت‌هایی را انجام دهند که مدیریت شهری را تا حدی از تنگنای به وجود آمده خارج کنند، تصریح کرد: با توجه به تحریم‌های ظالمانه‌ای که به کشور تحمیل شده امکان ورود قطعات اتوبوس به صورت مجزا یا CKD به شدت محدود شده است.

رییس ومیته محیط زیست شورای شهر ادامه داد: وزارت صمت با توجه به جمیع ملاحظات اقتصادی و اجتماعی، درباره امکان تامین اتوبوس از محل تولیدات داخلی زودتر تعیین تکلیف کند.

 

خبرنگار: سید حمیدرضا ریاض

نظرات کاربران

avatar
  Subscribe  
Notify of