۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۳

۴ هزار مرگ زودرس در پایتخت به دلیل آلودگی هوا/ بخشی از آلودگی ریشه در جغرافیای شهر دارد

عضو شورای شهر تهران گفت:بخشی از آلودگی هوای تهران ریشه در جغرافیای شهر دارد، اما کش مکش‌های تمام نشدنی میان نهاد‌های مسئول، این معضل را چند ده برابر کرده است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت، مهدی پیرهادی عضو شورای شهر تهران در هفدهمین جلسه شورا در نطق پیش از دستور خود اظهار کرد: برخی از حوادث و بلایا به یکباره رخ نمی‌دهد، اما برخی دیگر مانند زلزله برعکس است و به یکباره اتفاق می‌افتد، که یکی از دلایل آسیب پذیر بودن شهر‌ها در برابر حوادث و بلایا همین مساله است که حادثه خبر نمی‌کند.

وی در ادامه گفت: پدیده آلودگی هوا با افزایش جمعیت، گسترش شهرنشینی و تردد وسایل شخصی به یکی از بحرانی‌ترین معضلات شهری و ملتی تبدیل شده و کلاف سردرگمی است که رشته اش از دست مردم و مسعولان درآمده و بر شدن آن افزوده می‌شود.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: ابعاد تاثیرگذاری این معضل بر محیط زیست به حدی است که حتی برنامه‌های کلان کشور از این نابهنجاری موثر شده اند به طوری که تنها در تهران سالانه افراد زیادی به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند و بر اساس آمار، سالانه حدود ۴ هزار مرگ زودرس را در پایتخت باعث می‌شود.

پیرهادی افزود: اگرچه بخشی از این آلودگی ریشه در جغرافیای شهر تهران دارد، اما سوء مدیریت و کش مکش‌های تمام نشدنی میان نهاد‌های مسئول، این معضل را چند ده برابر کرده است، همچنین موقعیت جغرافیایی و وجود رشته کوه‌ها در اطراف تهران به انباشته شدن آلودگی هوا کمک می‌کند و در فصول سرد سال پدیده وارونگی شناخته می‌شود.

 

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments