۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۴

۱۶ کشته، ۱۱۹ مجروح در شب خونین کابل

همزمان با سفر نماینده آمریکا به کابل و صحبت او از توافق با طالبان انفجار دوشنبه شب یک تراکتور بمب گذاری شده در منطقه‌ای مسکونی در کابل ۱۳۵ کشته و مجروح بر جا گذاشت.

به گزارش گروه بین‌الملل طبنا(خبرگزاری سلامت)، نصرت رحیمی‌سخنگوی وزارت کشور افغانستان امروز سه‌شنبه اعلام کرد که در انفجار شب گذشته ۱۶ غیرنظامیان کشته و ۱۱۹ تن دیگر نیز مجروح شدند که بیشتر آنان نیز غیرنظامی‌هستند.

رحیمی‌افزود که این رویداد ساعت ۹:۵۵ دقیقۀ شب گذشته در نتیجۀ انفجار یک تراکتور بمب‌گذاری شده در دیوار جنوبی  “گرین ولیج” و در محل مسکونی قابل بای، رخ داد.

وی افزود که پس از انفجار، نیروهای ویژه  پلیس ، محل را بستند و پنج تن از طالبان را که درمحل مخفی بودند و قصد حمله به کارکنان کمپ گرین ویلج را داشتند، از پا درآوردند. به گفتۀ رحیمی، در حدود ۴۰۰ تن از  شهروندان خارجی ازمحل این حمله نجات داده شدند.

سخنگوی وزارت کشور افغانستان خاطرنشان کرد که زیان‌های هنگفتی به مردمان محل و خانه‌های آنان وارد شده‌است. عملیات تیم‌های تحقیق و نجات حوالی ساعت ۵ بامداد امروز به پایان رسید. بر اساس گزارشها، صبح امروز تعدادی از ساکنان محلی در اعتراض به ناامنی‌ها در محل انفجار شب گذشته تجمع کرده اند.

گروه طالبان مسؤولیت این حمله را به عهده گرفته‌ و مدعی شده است که در این حمله ” ده‌ها تن از خارجی‌های اشغالگر” کشته شده اند.

ساعاتی پیش از این حمله خونین طالبان، زلمی‌خلیل‌زاد، فرستادۀ ویژه  ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان گفته بود که واشنگتن در اصول با طالبان به توافق رسیده است. خلیل‌زاد دریک گفتگوی ویژه با  شبکه خبری طلوع نیوز گفت  که بر اساس  این توافق در حدود پنج  هزار نیروی امریکایی در مرحله نخست از پنج پایگاه خارج می‌شوند. نماینده آمریکا مدعی شد که بر اساس این توافق، در گام نخست خشونت‌ها در ولایت‌های کابل و پروان کاهش خواهد یافت.

این در حالی است که طالبان در هفته‌های گذشته حملات و بمب گذاری‌های خود را تشدید کرده اند.  انفجار دو هفته پیش در یک مراسم عروسی در غرب کابل نیز بیش از ۶۰ کشته و حدود ۱۸۰ مجروح بر جا گذاشت.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments