۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷

یک گام اشتباه می‌تواند منطقه را به سمت جنگی فراگیر سوق دهد

در حالی که سیاستمداران طرف‌های مهم در منطقه اطمینان دارند یک گام اشتباه می‌تواند منطقه را به سمت جنگی فراگیر سوق دهد، بر این مساله تاکید می‌کنند که شرایط هر لحظه در معرض انفجار قرار دارد.

به گزارش گروه بین‌المللی طبنا(خبرگزاری سلامت)، «میساء المصری» در «رای الیوم» نوشت: به نظر می‌رسد حوادث در منطقه خاورمیانه به سرعت در حال وقوع است؛ ارتش اسرائیل اعلام کرده است که ۱۰ موشک از نوار غزه شلیک شده؛ این در حالی است که چند ساعت قبل از این حادثه، خطوط دفاع زمینی حزب‌الله توانست یک پهپاد رژیم صهیونیستی را ساقط کرده و باعث غافلگیری اسرائیل شود.

در ادامه این مطلب آمده است: با وجود حادثه‌های پی‌در‌پی در تنگه هرمز، شاهد هیچگونه پاسخ میدانی از سوی آمریکا نیستیم؛ علاوه بر اینکه با وجود اظهارات نتانیاهو در مورد اینکه ایران موشک‌های کروزی در اختیار دارد که می‌تواند به کشتی‌های اسرائیلی و عمق این رژیم برساند، ایران نسبت به انجام عملیات شتابزده ای علیه اسرائیل، در جبهه دریایی، اقدام نکرده است؛ به‌ویژه آنکه اسرائیلی‌ها شبه‌نظامیان ایرانی در عمق عراق را هدف می‌گیرند.

با کشته شدن البغدادی، مرحله تروریستی تازه ای آغاز شده است، که این مرحله می‌تواند از نتایج و تبعات عملیات چشمه صلح ترکیه نیز باشد. در این میان، در حالی که سیاستمداران طرف‌های مهم در منطقه اطمینان دارند یک گام اشتباه می‌تواند منطقه را به سمت جنگی فراگیر سوق دهد، بر این مساله تاکید می‌کنند که شرایط هر لحظه در معرض انفجار قرار دارد. در حقیقت، آرامش نسبی که در دوره گذشته در منطقه حاکم بود، در تمام جبهه‌ها، در حال متشنج شدن است.

طبق ارزیابی‌های اسرائیل، افزایش سطح تنش‌ها، به این معناست که ایران نزدیک به اتخاذ تصمیم خود در مورد«برخورد» مستقیم یا غیرمستقیم با آنها است. در این صورت، تهران و محورش، توان خود را در دو جنگ،(حملات اسرائیل به پایگاه‌های ایرانی در سوریه و عراق) تقسیم نمی‌کنند و در یک عملیات انتقام جویانه و دردناک، به اسرائیلی‌ها پاسخی می‌دهند که منجر به تغییر نقشه جغرافیایی منطقه شده و به میدان‌های دیگری نظیر لبنان و غزه منتقل می‌شود.

علاوه بر اینکه اسرائیل می‌داند ادامه تحرکاتش در لبنان و عراق، به معنای نشان دادن چراغ سبزی برای وقوع یک جنگ بزرگ است؛ به‌ویژه آنکه پیش از این، سازمان‌های جاسوسی و اطلاعاتی غرب، بارها در مورد خسارت‌هایی که در جنگ احتمالی می‌تواند به اسرائیل وارد شود، هشدار داده‌اند و همین نکته، باعث شده است تا اسرائیل اعلام حالت آماده باش کرده و سامانه‌های دفاع هوایی خود را در جبهه‌های شمالی و جنوبی، مستقر کند. گذشته از اینکه سفارت‌خانه‌های اسرائیل نیز در تمام جهان تعطیل شده است. به این ترتیب، صحبت از عملیات استراتژیکی است که می‌تواند اسرائیل را وادار به واکنش کند.

این نبرد می‌تواند سیل موشک‌ها را از سمت نوار غزه و ایران، متوجه اسرائیل کند، که این به نفع ایران است و به ان فرصتی می‌دهد تا بار دیگر برگ‌های برنده فشار و چانه‌زنی خود را روی میز گذاشته و زمینه را برای مذاکره با ایالات متحده در مورد توافق هسته ای جدید و برطرف شدن تحریم‌ها، ایجاد کند.

البته لازم به ذکر است که تنش زایی، به نفع شخص نخست وزیر اسرائیل است و می‌تواند عاملی باشد برای نجات او از شرایط سیاسی فعلی و شکست او در تشکیل دولت؛ چرا که وقوع یک حادثه امنیتی بزرگ، احزاب اسرائیلی را به ناچار مجبور به پیوستن به یک دولت واحد می‌کند.

اما با وجود هشدارهایی که رسانه‌های اسرائیلی در مورد وقوع جنگ مطرح می‌کنند، در صورت آشکار شدن نشانه‌های این درگیری، اسرائیل زلزله ای به خود می‌بیند که تاکنون شاهد آن نبوده است.

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x