۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۲

یونان اقدامات Oruc Reis ترکیه را غیرقانونی می‌خواند!

ترکیه کار لرزه نگاری کشتی Oruc Reis خود را در یک منطقه مورد مناقشه در شرق مدیترانه تا 4 نوامبر تمدید کرد، اقدامی که یونان روز یکشنبه آن را غیرقانونی خواند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری سلامت به نقل از Yahoo، ترکیه کار لرزه نگاری کشتی Oruc Reis خود را در یک منطقه مورد مناقشه در شرق مدیترانه تا ۴ نوامبر تمدید کرد، اقدامی که یونان روز یکشنبه آن را غیرقانونی خواند.

ترکیه گفت که اتهام یونان بی‎‌اساس است زیرا تنش بین اعضای ناتو در یک اختلاف بر سر میزان قفسه‌‎های قاره‎ای آن‌ها و ادعاهای متناقض در مورد منابع هیدروکربن در شرق مدیترانه بار دیگر ایجاد شد.

این درگیری در ماه اوت هنگامی که ترکیه Oruc Reis را به آب‎هایی فرستاد که یونان و قبرس که هر دو عضو اتحادیه اروپا بودند، ادعا می‎کنند برای آن‌ها است، فوران کرد.

بر اساس اعلامیه دریایی نیروی دریایی ترکیه که اواخر روز شنبه صادر شد، Oruc Reis به همراه دو کشتی دیگر تا ۴ نوامبر در جنوب جزیره رودس یونان فعالیت می‌کند. برنامه ریزی قبلی نقشه برداری را تا ۲۷ اکتبر در منطقه انجام داد.

یونان، قبرس، آلمان و فرانسه در برابر ترکیه

وزارت امور خارجه یونان گفت که پس از مشاوره جدید به طرف ترکی شکایت خواهد کرد.

اقدامات تنش آمیز ترکیه

وزارتخانه با بیان اینکه فوراً مشاوره لغو می‌شود، گفت: یونان با صراحت این رفتار غیرقابل قبول را محکوم می‌‎کند، که اساساً حتی بیشتر از چشم انداز گفتگوی سازنده فاصله دارد.

وزارت خارجه این کشور گفت بیانیه یونان بی‌اساس است و منطقه‎ای که اوروک رییس در آن فعالیت می‌کرد در فلات قاره ترکیه بود.

ترکیه افزود: ترکیه آماده گفتگو و همکاری برای یافتن یک راه حل عادلانه بود. ما انتظار داریم یونان از تعیین پیش شرط‌ها و ایجاد دلایل مصنوعی برای عدم گفتگو با کشورمان خودداری کند.

آنکارا ماه گذشته اوروک رییس را پس گرفت تا دیپلماسی را قبل از اجلاس اتحادیه اروپا برگزار کند، جایی که قبرس به دنبال تحریم این کشور بود. این اقدامات عقب افتاده شد و واکنش خشمگینانه یونان، فرانسه و آلمان را در پی داشت.

پس از این اجلاس، اتحادیه اروپا با ۲۷ کشور اعلام کرد اگر این کشور به فعالیت خود در منطقه ادامه دهد، ترکیه را مجازات خواهد کرد، پیامی که آنکارا گفت روابط ترکیه و اتحادیه اروپا را بیش از پیش متشنج می‌کند.

 

 

مترجم: سید محمد معین حبیبی پاسدار

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x