۱۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲
عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس:

یارانه نهاده دامی باید به مصرف کننده نهایی داده شود

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: اختصاص ارز 4200 تومانی یا یارانه ارزی برای واردات نهاده دامی فسادزا است و به همین دلیل هم باید حذف و در انتهای زنجیره به مصرف کننده اختصاص یابد.

احد آزادیخواه، نماینده مردم ملایر در خانه ملت در گفتگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری سلامت؛ در پاسخ به این سوال که بالاخره نتیجه یارانه ای که به نهاده های دامی پرداخت می شود چه خواهد شد، توضیخ داد: فرایند نهاده های دامی بیمار است یعنی این زنجیره تامین، توزیع و تولید دچاربیماری غیر قابل انکار است که یکی از دلایل این بیماری یارانه ارزی است.

وی ادامه داد: ما تا زمانیکه برای نهاده دامی یارانه ارزی یا همان ارز ۴۲۰۰ تومانی بگذاریم  همین فساد در آن وجود دارد  و تعارفی هم در آن نیست. باید ارز را برداریم و یارانه را در انتهای زنجیره بگذاریم.

آزادیخواه اضافه کرد: این یارانه باید در قالب کارت اعتباری به هر فرد ایرانی با عنوان یارانه پروتئین پرداخت شود و دیگر نهاده به صورت آزاد وارد کشور وشد. دومین مشکل در این زمینه انحصاری کردن واردات است. یعنی امروز بیش از ۱۰۰ شرکت در کشور هستند که در این زمینه فعالیت می کنند، اما اجازه واردات نهاده را ندارند درحالیکه باید این را آزاد بگذاریم به این دلیل که وقتی ارز آزاد شد طبیعتا هر فردی هم که امکان دارد باید وارد کند. در این صورت یک بازار رقابتی ایجاد می شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: سوما اینکه در حوزه توزیع سامانه بازارگاه بهترین امکان برای توزیع محسوب می شود که برخی از مافیاهای موجود در این فرایند قصد دارند تا همه مشکلات را به این سامانه ارتباط دهند. بازارگاه مشکلات زیادی دارد اما یک اقدام موثر برای توزیع عادلانه نهاده است. در این صورت یک بازار رقابتی ایجاد می شود.

وی ادامه داد: نکته چهارم این است که شخص رئیس جمهور باید بحث GTC و حدود اختیارات وزارت جهاد را از وزارت صمت به وزارت جهاد برگرداند! در انی زنجیره بک وزارت باید متولی باشد. ابتدای زنجیره وزارت صمت و انتهای زنجیره وزارت جهاد متولی است. خود این دوگانگی مشکل ایجاد می کند که اگر برطرف شود مشکلات زیادی نخواهیم داشت.

خبرنگار: محمدسیاح

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments