۰۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۹

دارورسانی با استفاده از گلبول‌های سفید رباتیک

محققان انستیتوی مکس پلانک با الهام از گلبول‌های سفید خون، میکروربات‌هایی ساختند که قابلیت حرکت در جهت مخالف جریان خون را دارند.

به گزارش گروه بهداشت و درمان طبنا(خبرگزاری سلامت) به نقل از پایگاه خبری ساینس‌دیلی با الهام از گلبول‌های سفید خون این میکروربات‌ها از جنس ذرات شیشه هستند و قطر آن‌ها کمتر از ۸ میکرومتر است. نیمی از این ذرات توسط یک فیلم نازک از جنس طلا و نیکل پوشیده شده و نیمه دیگر آن‌ها حاوی مواد دارویی است.

محققان توانستند این میکروربات‌ها را با استفاده از رگ‌های شبیه‌سازی شده، با موفقیت مورد آزمایش قرار دهند.

این میکروربات‌ها بر خلاف نمونه‌های موجود در جهت جریان خون حرکت نمی‌کنند، بلکه مسیر حرکت آن‌ها مانند گلبول‌های سفید خون به صورت چرخشی و روی دیواره رگ‌ها است و جهت حرکت آن‌ها را می‌توان با استفاده از یک میدان مغناطیسی از خارج بدن کنترل کرد.

علاوه بر این میکروربات‌های شیشه‌ای قادرند سلول‌های موردنظر برای دارورسانی را به صورت خودکار شناسایی کنند. برای انجام این کار از یک پوشش پادتنی مختص به سلول موردنظر در سطح میکروربات استفاده می‌شود.

در این آزمایش، محققان میکروربات‌ها را به گونه‌ای تنظیم کردند که با سرعت ۶۰۰ میکرومتر در ثانیه حرکت کنند. این سرعت، آن‌ها را به رکورددار سریع‌ترین میکروربات‌های مشابه تبدیل کرده است.

با وجود این که هنوز راه درازی تا تکمیل این فناوری باقی است،‌ محققان امیدوارند نتایج این تحقیقات بتواند امکان دارورسانی و درمان غیرتهاجمی مجموعه‌ای از بیماری‌ها را فراهم کند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Robotics منتشر شده است.ایرنا

نظرات کاربران

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments